Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 28. septembra 2017 15:07
Bratislava 28. septembra (TASR-OTS) - Dňa 6. septembra 2017 sa skončil Európsky Workshop „Stratégia Smart špecializácie v oblasti biotechnológií v Európe: Výzva pre región Strednej a Východnej Európy“ (z angl. Smart Specialization Strategy (RIS3) in the Field of Biotechnologies in Europe: A Challenge for CEE Region), ktorý bol organizovaný Fakultou prírodných vied UCM v Trnave v spolupráci s ICARST Bratislava a SAV pod patronátom MŠVVŠ SR a MZVEZ SR. Workshop bol finančne a organizačne podporený organizáciami JRC-EC v Bruseli (BE), CEI a ICGEB oba v Terste (IT).
Podujatie nadväzovalo na predchádzajúci workshop (ABBE 2015) a zúčastnilo sa ho viac ako 100 odborníkov zo 22 krajín Európy a medzinárodných organizácií (JRC-EC, ICGEB, CEI). Workshop zhodnotil súčasné trendy vo výskume, inováciách, technológiách a výrobe v rámci oblasti biotechnológií a bioekonomiky i nadväznosť na implementáciu RIS3 stratégie. Príspevky a následná diskusia poukázali na vysokú úroveň výskumu vo viacerých oblastiach biotechnológií v CEE krajinách, včítane Slovenska, ale aj na problémy v oblasti. Vážnym problémom je nedostatočná implementácia Akčných plánov RIS3 v krajinách vo CEE regióne (včítane Slovenska), nedostatočná nadnárodná spolupráca, no i slabé prepojenie medzi výskumom, inováciami i high-tech priemyselnými spoločnosťami. Na Slovensku k tomu prispieva zotrvačnosť v prílišnej preferencii automobilového priemyslu, ako aj chaos v hodnotení, i výbere veľkých programov v rámci Operačného programu OPVaI.
Na záver sa prijala séria návrhov a odporúčaní:
1. Zintenzívniť medzinárodné iniciatívy v oblasti Biotechnológii, vytvoriť integrované programy na platforme, ktorá zahŕňa hlavne prierezové programy (prepojenie výskumu, inovácií a priemyslu). Viac tiež využiť programy Európskej únie. Počas diskusie sa navrhli aj konkrétne témy projektov v uvedených oblastiach.
2. Odporučilo sa, aby Slovensko organizovalo minimálne raz za dva roky podobné podujatie, s tým, že bude platformou pre prípravu a implementáciu výskumných a inovačných transverzálnych programov v oblasti Biotechnológií včítane Európskych rámcových programov (EC FP 9) v období pre 2021-2027.
3. Podporiť vznik BT Klastra pre Biotechnológie, ktorý by mohol na Slovensku, ale aj v rámci CEE krajín zabezpečovať integráciu výskumu, vývoja technológií, inovácií a inovatívnej priemyselnej výroby. Klaster na Slovensku by sa v ďalšej fáze s podporou EC, JRC a CEI pretvorilo na Kompetenčné centrum pre celú strednú a východnú Európu s priamymi väzbami na dôležité centrá podobného typu v Európe.
Podrobnejšie výsledky a odporúčania sú uvedené na webovej stránke workshopu RIS3 - Biotechnology (http:// http://www.ris3-eu-biotech-workshop-2017.eu/).
Kontakt:
prof. Ing. Roman Boča, DrSc.
dekan fakulty
Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Trnava, Slovenská republika
prof. Ing. Stanislav Miertuš, DrSc.
predseda organizačného výboru
Fakulta prírodných vied
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Trnava, Slovenská republika
Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
her