Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 16. mája 2013 11:08
Bratislava 16. mája (TASR-OTS) - Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o. z., vznáša protest proti laxnému prístupu ÚVZ a SEVS k novým vedeckým poznatkom, ktoré sa vo vakcinačnej politike dlhodobo ignorujú. Najnovšie naše o. z. upozornilo ÚVZ na renomovanú štúdiu, ktorá uceľuje poznatky o postvakcinačných reakciách a vysvetľuje pohyb nanočastíc hliníka s výsledkom jeho ukladania v slezine a mozgu. V súvislosti s touto štúdiou sme ÚVZ požiadali prehodnotiť postup smerujúci k reštrikciám voči rodičom odmietajúcim povinné očkovanie detí (t.j. stiahnuť predmetné body z pripravovanej novely z. 355/2007) a hľadať konštruktívne riešenia, napríklad vopred identifikovať najrizikovejšie skupiny či zabrániť nadmernej akumulácii hliníka v mozgu. Hlavný hygienik SR v odpovedi z 9. 5. nové vedecké fakty prehliada a konštruktívnym návrhom sa nevenuje a píše, že považuje "systém povinného očkovania a kontroly jeho vykonávania za adekvátny". Spomínaná štúdia Slow CCL2-dependent translocation of biopersistent particles from muscle to brain, Biomed Central Medicine; Z. Khan et al; doi:10.1186/1741-7015-11-99 však ukazuje, že sa postvakcinačné účinky v SR doposiaľ sledovali nesprávne, pozorovanie sa zameriavalo na okamžité reakcie a nezohľadňovali sa následné biologické procesy.
Už hodinu po očkovaní hliník v malej miere preniká do krvi a lymfatických uzlín. Monocyty-imunitné bunky začnú pohlcovať hliníkové častice a do 4 dní sa z miesta vpichu odstráni až polovica hliníka. Monocyty sa transformujú na makrofágy a dendritické bunky, ktoré dopravia hliník do lymfatických uzlín a kostnej drene. Z lymfatických uzlín ho počas 3 týždňov presúvajú ďalej cez hrudný miazgovod do krvného obehu a odtiaľ do sleziny. Po 3 - 6 mesiacoch od očkovania sa hliník už nenachádza v lymfatických uzlinách ani v slezine, ale ak imunitné bunky prekonajú krvno-mozgovo bariéru, končí v mozgu viazaný na nervové a imunitné bunky, vrátane mikroglií a astrocytov, kde koncentrácia hliníka vzrastie až 26-násobne oproti prvým týždňom po očkovaní, pričom sa otvára aj riziko excitotoxicity.
Kľúčová je otázka, či hliník prejde do mozgu. Khan et al zistili, že sa to deje v najväčšej miere, ak je oslabená krvno-mozgová bariéra (čo je práve u malých detí vo veku, kedy dostávajú najviac vakcín) a ak po očkovaní nastane zápalová reakcia sprostredkovávaná chemokínom CCL2. Najviac náchylní sú jedinci s istou variáciou génu CCL2, ktorý zvyšuje prestup hliníka do mozgu až 5-násobne. Hliník sa z mozgu už nedostane.
Nežiaduce účinky sú teda dlhodobou záležitosťou, najohrozenejšie sú deti v prvom roku života a je riskantné očkovať pri prebiehajúcim zápalovom ochorení. Zo štúdie vyplýva, že možno čiastočne predchádzať poškodeniam týmito opatreniami: Odložiť u detí očkovanie na vek, kedy majú funkčnú HE bariéru, odstrániť z vakcín chemikálie, ktoré spriechodňujú HE bariéru, testovať deti na variáciu génu CCL2 a najohrozenejšiu skupinu vôbec neočkovať vakcínami s hliníkom.
Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o.z. Kontakt: Predsedníčka Iva Vranská Rojková, tel.: 0948/056546, e-mail: kontakt@rizikaockovania.sk
UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
mš gl