Enviro: Včelnica v záhrade dolnokubínskej základnej školy pomôže pri výučbe detí
21. mája 2019 16:12
Dolný Kubín 21. mája (TASR) - Vzdelávacie, ekologické aj praktické účely bude spĺňať nová včelnica v záhrade dolnokubínskej Základnej školy (ZŠ) Petra Škrabáka, ktorú slávnostne sprístupnili v utorok dopoludnia. O takmer 20.000 včelích jedincov v dvoch úľoch sa budú starať pedagógovia i žiaci. Vedenie školy chce takýmto spôsobom zjednodušiť a zatraktívniť vyučovanie prírodovedných predmetov.
"Začínali sme približne v roku 2008, keď som tu chodila na brigády ako rodič. Areál bol vtedy veľmi zanedbaný. Keď sme vysadili sad, hútali sme, že by sme sem mohli dať včely. Zdalo sa nám to však veľmi odvážne. Najskôr sme sa teda pustili do vzdelávania. Teraz sme prišli do štádia, že máme aj živé včely," priblížila koordinátorka projektu, učiteľka Mária Studeničová.
Včelnica bude podľa Studeničovej učebnicou biológie. V škole tiež plánujú včelársky krúžok. V areáli sa okrem úľov nachádza aj výsadba bylín a prvky, ktoré bránia klimatickým zmenám. "Nerobíme to len pre naše deti, ale aj pre deti z ostatných škôl. Už sa nám ohlásila jedna materská škola, ktorá príde v najbližších dňoch. Pripravovali sme aj tvorivé dielne, kde žiaci vyrábali voskové sviečky, mydlá a balzamy na pery s medom alebo liečivé krémy," doplnila koordinátorka.
Riaditeľka školy Magdaléna Kubisová poukázala na to, že kritické myslenie a učenie iným spôsobom prináša žiakom veľký dar. Takýmito aktivitami sa snažia pripraviť deti do života. Cieľom je tiež naučiť mládež nebáť sa včiel a hovoriť o ich užitočnosti. "Sú obdobia, keď sú včely aktívne. Vtedy sem chceme prísť. Žiaci budú mať svoje oblečenie a budú sa učiť nielen teoreticky, ale aj prakticky," povedala. V období, keď sú včielky neaktívne, budú deti v dielňach čistiť a pripravovať rámiky.
Smerovanie školy vyzdvihol dolnokubínsky primátor Ján Prílepok. "Vyučuje deti interaktívne, priamo vonku v prírode. Majú možnosť osvojiť si znalosti úplne iným spôsobom, ako sme boli zvyknutí my. Včelnica je zavŕšením niekoľkoročného procesu vytvárania domova nielen pre včely, ale aj žiakov a celú komunitu, ktorá tu funguje a existuje," povedal.
Včelnica na ZŠ Petra Škrabáka je súčasťou projektu Klíma nás spája, ktorý realizuje občianske združenie CEEV Živica. V projekte je zapojených desať základných a stredných škôl naprieč celým Slovenskom. Cieľom projektu je realizácia ukážkových klimatických opatrení v areáloch škôl a rovesnícke vzdelávanie k téme. Projekty na školách realizujú tímy žiakov s podporou pedagóga, rodičov a priateľov škôl.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy a foto.
msi jur