Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 1. augusta 2024 12:38
Banská Štiavnica 1. augusta (TASR/OTS) - Nadácia SPP vyhlásila v októbri 2023 Mimoriadny grantový program pre Banskú Štiavnicu na podporu obnovy kultúrneho dedičstva poškodeného požiarom. Reagovala tak na pohromu, ktorá zachvátila historické centrum nášho najstaršieho banského mesta. V rámci mimoriadneho grantu bolo podporených 5 projektov v celkovej sume 129 tisíc eur. Spolu 65 tisíc eur získali 2 projekty Slovenského banského múzea (SBM) - Pomoc pre Galériu Jozefa Kollára a Nový otvorený výstavný depozitár zbierky Geológia, ktorý múzeum od 1. augusta slávnostne sprístupňuje verejnosti.
Podporovať aktivity zamerané na humanitárnu pomoc nielen pre ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii alebo v ohrození života, ale aj na podporu organizácií a projektov, ktoré riešia dôsledky živelnej pohromy na území Slovenska, je jedným zo základných cieľov Nadácie SPP.
Po ničivom požiari, ktorý sa rozšíril v Banskej Štiavnici 18. marca 2023, sa spustila veľká vlna pomoci od ľudí, darcov, dobrovoľníkov a organizácií, ktorých najväčšou výzvou bolo zabezpečiť a zachrániť objekty zasiahnuté požiarom. Nadácia SPP zamerala svoj grantový program na pomoc školským zariadeniam, kultúrnym inštitúciám a mimovládnym organizáciám, ktoré živel postihol.
V rámci Mimoriadneho grantu pre Banskú Štiavnicu bolo podporených 5 projektov v celkovej sume 129 tisíc eur:
- Finančnú podporu získalo Slovenské banské múzeum, ktorému sa podarilo vytvoriť nový výstavný depozitár zbierky Geológia s cieľom ochrániť vzácne geologické a mineralogické zbierkové predmety.
- Galéria Jozefa Kollára získala vďaka podpore od nadácie možnosť zreštaurovať mimoriadne umelecké diela banskoštiavnického rodáka Edmunda Gwerka.
- Verejná knižnica Eleuzína bude po rekonštrukcii priestorov prístupná všetkým návštevníkom, ktorí budú môcť stráviť príjemný čas pri knihe priamo v tomto priestore.
- Základná umelecká škola využije potrebné financie na čistenie a opravu poškodených nástrojov, zakúpenie ozvučovacej a osvetľovacej techniky, ktorá poslúži na skvalitnenie prezentácie žiakov a vyčistenie kostýmov, látok a rekvizít.
- Finančný príspevok pre združenie Priatelia banskoštiavnickej ZUŠ bude použitý na materiálno-technické vybavenie jednotlivých umeleckých odborov školy.
„Nadácia SPP sa už viac ako 20 rokov snaží pomáhať a podporovať vždy tam, kde je to potrebné. Nielen obyvatelia Banskej Štiavnice, ale celé Slovensko, ktoré si toto mesto váži a obdivuje ho, s hrôzou sledovalo následky tragického požiaru. Veríme, že mimoriadny grant Nadácie SPP poskytol významnú pomoc a dodal energiu všetkým tým, ktorí neváhali a zachraňovali vzácne kultúrne dedičstvo a historické hodnoty tohto mesta. Veríme, že sme pomohli v tejto neľahkej situácii a budeme naďalej držať palce všetkým pekným projektom, šikovným ľuďom a aktívnym organizáciám, ktoré Banskú Štiavnicu tvoria,“ povedala na slávnostnej prezentácii zrealizovaných projektov SBM Zlatica Vargová, správkyňa Nadácie SPP.
Bližšie informácie a výsledky podpory z Mimoriadneho grantového programu pre Banskú Štiavnicu nájdete na linku: Mimoriadny grantový program pre Banskú Štiavnicu - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).
Pomoc pre Galériu Jozefa Kollára (reštaurovanie umeleckých výtvarných diel)
Pre požiar vo viacerých budovách na Námestí Sv. Trojice v Banskej Štiavnici bola za pomoci zamestnancov SBM a dobrovoľníkov evakuovaná celá vzácna zbierka - Umelecká história z expozičných a depozitárnych priestorov v Galérii Jozefa Kollára (takmer 6000 ks). Zbierkové predmety boli evakuované a dočasne uložené v priestoroch Starého zámku a v Slovenskej národnej galérii vo Zvolene. Časť zbierkových predmetov bola odborne ošetrená, konzervovaná a reštaurovaná pracovníkmi Slovenského národného múzea v Bojniciach a Maďarskej národnej galérie - Múzea pekných umení v Budapešti.
Po ukončení stavebných, sanačných a maliarskych prác v expozičných a depozitárnych priestoroch v Galérii Jozefa Kollára boli zbierkové predmety opätovne prevezené zo Starého zámku späť do Galérie Jozefa Kollára a tiež do depozitárnych priestorov v Kammerhofe.
Cieľom projektu, na ktorý múzeum získalo príspevok 25 000 eur, bola eliminácia následkov po požiari, naštartovanie činnosti galérie a SBM, ako aj inovatívna práca s kultúrno-historickým dedičstvom v rámci múzejných zbierok. Galéria získala prostriedky na viacero aktivít, ktorými chce skvalitniť zbierkový fond Umelecká história a zvýšiť úroveň umelecko-historického obsahu múzea. V rámci projektu budú zreštaurované mimoriadne umelecké diela banskoštiavnického rodáka Edmunda Gwerka.
Ďalšími aktivitami má byť vytvorenie architektonickej projektovej dokumentácie k novým expozíciám, vytvorenie slovensko-anglického katalógu k novej expozícii a doplnenie zbierky o nové diela súčasného umenia s environmentálnou tematikou.
V súvislosti s realizáciou a ukončením projektu boli dňa 1. 8. 2024 v priestoroch Galérie Jozefa Kollára odprezentované viaceré zreštaurované umelecké diela Edmunda Gwerka a výtvarné diela – obrazy z 18. - 19. storočia zo zbierky SBM – Umelecká história. Zbierkové predmety zreštaurovali skúsení reštaurátori Mgr. art. Miroslav Janšto, Mgr. art. Štefan Kocka a reštaurátorky Mgr. Erika Benická a Mgr. art. Marianna Golemová.
Výtvarné diela zo zbierky Umelecká história zreštaurované v priebehu rokov 2023 - 2025 budú vystavené na plánovanej výstave Umenie reštaurovania, ktorá bude pre širokú verejnosť sprístupnená v SBM - Galérii Jozefa Kollára v októbri 2025 a potrvá do marca 2026. Viac o Galérii Jozefa Kollára na Múzeum Banska Štiavnica (muzeumbs.sk)
Nový otvorený výstavný depozitár zbierky Geológia v SBM (I. etapa)
Poškodenie expozičných a depozitárnych priestorov v budove Berggericht počas požiaru prinútilo múzeum SBM evakuovať vzácnu zbierku minerálov a hornín (viac ako 40 000 kusov) do dočasných náhradných priestorov v budove Kammerhof. Katastrofálne dôsledky požiaru dokumentujú zničené a silno poškodené vzorky, ktoré boli predtým klenotmi zbierky GEOLÓGIA. Časť zachránených minerálov bola v priebehu rokov 2023 – 2024 odborne ošetrená a konzervovaná v Národním muzeu v Prahe.
Hlavným cieľom projektu, ktorý získal podporu prostredníctvom mimoriadneho grantu Nadácie SPP vo výške 40 000 eur, bola ochrana vzácnych geologických a mineralogických zbierkových predmetov, ktoré boli po požiari uložené v klimaticky nevhodných náhradných priestoroch a sprístupnenie časti zbierky verejnosti unikátnou a príťažlivejšou formou s novým stavebným i technologickým prevedením.
Od 1. augusta 2024 sprístupňuje SBM v priestoroch Kammerhofu verejnosti nový otvorený výstavný depozitár zbierky geológia. Všetci sú vítaní.
V novom depozitári nájdete približne 7000 kusov geologických a mineralogických zbierkových predmetov. Otvorený výstavný depozitár je atraktívny tak pre odborníkov, ako pre aj širokú verejnosť so záujmom o geológiu a mineralógiu.
Projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a zbierke cez Donio SK.
Bližšie informácie na Múzeum Banska Štiavnica (muzeumbs.sk).
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.