OTS: CGTN: Ako Čína napomáha budúcemu rozvoju krajín globálneho Juhu
OTS, 28. októbra 2024 9:29
Peking 28. októbra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Praktická spolupráca bola vždy základom meXchanizmu BRICS, čoho dobrým príkladom je založenie Novej rozvojovej banky (NDB).
NDB so sídlom v Šanghaji spoločne založili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika v roku 2014 s cieľom mobilizovať zdroje na projekty v oblasti infraštruktúry a udržateľného rozvoja v členských štátoch BRICS a ďalších rozvíjajúcich sa trhových ekonomikách a rozvojových krajinách.
Schválením viac ako 100 projektov vo všetkých členských krajinách za približne 35 miliárd USD do konca roka 2023 zabezpečila NDB hospodársky rozvoj členských krajín BRICS a prispela k zlepšeniu a rozvoju globálneho systému hospodárskeho riadenia.
„Spoločný vzostup krajín globálneho Juhu je charakteristickým znakom veľkej transformácie na celom svete," povedal čínsky prezident Xi Jinping počas štvrtkového dialógu lídrov krajín BRICS Plus v ruskej Kazani.
Vyzval krajiny globálneho Juhu, aby využili svoju spoločnú múdrosť a silu a postavili sa zodpovednosti za budovanie spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo.
Snaha o spoločnú bezpečnosť, výmeny medzi civilizáciami
Krajiny BRICS Plus by mali byť stabilizujúcou silou pre mier, posilňovať globálne riadenie bezpečnosti a hľadať spôsoby, ako riešiť príznaky aj hlavné príčiny problémov v horúcich oblastiach, povedal Xi.
Pokiaľ ide o ukrajinskú krízu, Čína opakovane vyslala osobitných vyslancov, aby sa zapojili do kyvadlovej diplomacie a položili základy pre rokovania o prímerí. Napríklad od konca júla Li Hui, osobitný zástupca čínskej vlády pre euroázijské záležitosti, navštívil Brazíliu, Južnú Afriku a Indonéziu – kľúčových členov globálneho Juhu.
Čína a Brazília tiež spoločne vydali šesťbodový konsenzus a spolu s ďalšími krajinami globálneho Juhu založili skupinu Priatelia za mier s cieľom riešiť krízu.
Medzitým sa palestínske frakcie za sprostredkovania Číny v júli v Pekingu zmierili, čo znamenalo kľúčový krok smerom k mieru na Blízkom východe.
Xi vyzval na skorú deeskaláciu s cieľom pripraviť pôdu pre politické riešenie ukrajinskej krízy a vyzval na komplexné prímerie v pásme Gazy a obnovenie dvojštátneho riešenia.
Medziľudské a kultúrne výmeny medzi krajinami BRICS sú v posledných rokoch v plnom prúde, pričom podujatia ako filmové festivaly, športové hry a dokumentárne filmy vytvárajú mosty medzi ľuďmi.
Koncom septembra sa v Kazani konal Civilizačný dialóg BRICS, ktorý vyzýval k aktívnemu uplatňovaniu Globálnej civilizačnej iniciatívy a k využívaniu spolupráce BRICS Plus ako platformy na neustále prehlbovanie kultúrnych výmen.
Xi konštatoval, že civilizačná rozmanitosť je vrodenou vlastnosťou sveta, a vyzval na podporu výmeny medzi civilizáciami a posilnenie komunikácie a dialógu s cieľom podporiť rozvoj všetkých civilizácií a usilovať sa o harmóniu medzi nimi.
Prosperita prostredníctvom rozvoja
Vzhľadom na vyvíjajúce sa rozvojové potreby BRICS predložil Xi na samite v čínskom pobrežnom meste Xiamen v roku 2017 program BRICS Plus, ktorý podporuje väčšiu účasť ďalších rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín.
„Za nových okolností je ešte dôležitejšie, aby krajiny BRICS pokračovali v rozvoji s otvorenými dverami a posilnili spoluprácu s otvorenou náručou," povedal Xi na 14. samite BRICS v roku 2022.
Čína ako významná svetová ekonomika pomáha ostatným rozvojovým krajinám v ich hospodárskom a sociálnom rozvoji a zohráva dôležitú úlohu v mechanizme spolupráce BRICS.
Od svojho zavedenia pred tromi rokmi pomohla Globálna rozvojová iniciatíva sprístupniť takmer 20 miliárd dolárov v rozvojových fondoch a spustiť viac ako 1 100 projektov.
Čína oznámila povýšenie Fondu na podporu spolupráce Juh-Juh na Globálny fond pre rozvoj a spoluprácu Juh-Juh a zvýšenie jeho celkového objemu finančných prostriedkov na 4 miliardy USD, z ktorých bolo podporených viac ako 150 projektov. V Šanghaji bolo zriadené aj centrum excelentnosti Globálnej aliancie pre umelú inteligenciu v priemysle a výrobe.
Globálny Juh vzniká pre rozvoj a prosperuje vďaka rozvoju, povedal Xi a vyzval krajiny BRICS Plus, aby sa stali hlavnou hnacou silou spoločného rozvoja.
Dodal, že Čína tiež vybuduje portál svetového inteligentného colného spoločenstva a colné centrum excelentnosti BRICS, aby privítala aktívnu účasť všetkých krajín.
https://news.cgtn.com/news/2024-10-24/How-China-advances-future-development-of-the-Global-South-1xXPxSroqNa/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk