OTS: CGTN: Ako čínska iniciatíva BRI pomáha ...
TASR, 5. marca 2024 9:09
OTS: CGTN: Ako čínska iniciatíva BRI pomáha výrobcom kadidla dostať sa do celého sveta
Peking 5. marca (TASR/OTS) - /PRNewswire/- Pu Lianggong ovláda umenie výroby kadidla rovnako ako jeho arabskí predkovia.
Teraz má Pu takmer 70 rokov a vyrába kadidlo v okrese Yongchun v Quanzhou, pobrežnom meste východočínskej provincie Fujian.
Výroba kadidla má korene v starodávnej námornej Hodvábnej ceste, ktorá slúžila ako dôležitý kanál pre obchod a kultúrnu výmenu medzi čínskymi juhovýchodnými pobrežnými oblasťami Číny a zahraničím.
Pu patrí do rodiny arabského pôvodu 10. generácie, ktorá sa usadila v Quanzhou, známom ako východiskový bod starodávnej námornej Hodvábnej cesty, v roku 1646. Keďže čínsky námorný obchod prosperoval počas dynastií Song (960-1279) a Yuan (1271-1368), Quanzhou sa stal najväčším prístavom vo východnej Číne.
Arabskí predkovia rodiny Pu priniesli aromatické prísady so sebou pozdĺž starodávnej námornej Hodvábnej cesty, živili sa ich predajom a postupne sa integrovali do života v Quanzhou, sobášili sa s miestnymi obyvateľmi a prijali čínske priezvisko Pu.
Rodina Pu vyrábala kadidlo z bambusu a aromatických prísad zo svojej vlasti, ktoré sa líši od voňavých štiepok nazývaných vo väčšine arabských krajín „bakhoor". Podobajú sa čínskym vonným tyčinkám, pričom bambusové tyčinky sú zabalené v mletých aromatických prísadách.
S podporou vplyvnej rodiny Pu sa kadidlo stalo v Yongchun prosperujúcim odvetvím. V súčasnosti je tu takmer 300 tovární na výrobu kadidla, ktoré predávajú výrobky na domácom aj zahraničnom trhu.
Vďaka nárastu medzinárodných objednávok sa pracovníci a ich rodiny môžu tešiť z pohodlnejšieho života, čo je zlepšenie čiastočne poháňané iniciatívou Belt and Road (BRI).
Cieľom iniciatívy, ktorú Čína navrhla v roku 2013, je vybudovať obchodné a infraštruktúrne siete spájajúce Áziu s Európou a ďalšími krajinami pozdĺž starodávnych obchodných ciest Hodvábnej cesty a spoločne tak dosahovať rozvoj a prosperitu.
Táto iniciatíva, ktorá slúži aj ako platforma na podporu medzikultúrnej výmeny a vzájomného porozumenia, predstavuje príležitosť na podporu rozmanitosti a inkluzívnosti.
Čínsky prezident Xi Jinping raz citoval staré čínske príslovie: „Lahodná polievka sa varí kombinovaním rôznych prísad", pomocou ktorého vysvetľoval význam rozmanitosti.
Spoločná budúcnosť pre ľudstvo
„Lahodná polievka sa varí kombinovaním rôznych prísad."
Toto príslovie pochádza z čínskeho klasického diela „História troch kráľovstiev", a doslova vyjadruje čínsku kulinársku tradíciu používania rôznych ingrediencií, ako sú bylinky, koreniny a zelenina, na vytvorenie chutnej polievky. Zdôrazňuje silu spolupráce a fakt, že hodnota rozmanitosti v ľudskej civilizácii je zdrojom ľudského pokroku.
Xi Jinping ju citoval v hlavnom prejave v kancelárii Organizácie Spojených národov v Ženeve v januári 2017, keď povedal, že rozmanitosť je „motorom, ktorý poháňa pokrok ľudských civilizácií".
„Náš svet pozostáva z viac ako 200 krajín a regiónov, viac ako 2500 etnických skupín a mnohých náboženstiev. Rôzne dejiny, národné podmienky, etnické skupiny a zvyky umožňujú vznik rôznych civilizácií a robia svet pestrým," povedal Xi.
„Výmeny medzi civilizáciami by sa mali stať zdrojom inšpirácie pre rozvoj ľudskej spoločnosti a väzby, ktorá udržuje svet v mieri."
Xi Jinping zdôraznil potrebu budovania otvoreného a inkluzívneho sveta prostredníctvom výmen a vzájomného učenia sa a dodal, že výmena medzi civilizáciami je „zdrojom inšpirácie pre rozvoj ľudskej spoločnosti" a „väzby na udržanie sveta v mieri".
Staré čínske príslovie sa do veľkej miery zhoduje s históriou výroby kadidla v Yongchun. Pred stáročiami prišli do Číny arabské aromatické prísady ako „poslovia", integrovali sa a vyvíjali spolu s čínskymi aromatickými prísadami, aby sa nakoniec rozšírili po celom svete.
V súčasnosti sú arabské štáty, ktoré boli dôležitými účastníkmi pozdĺž starovekých obchodných ciest Hodvábnej cesty, kľúčovými partnermi Číny v rámci BRI.
Za posledné desaťročie mala iniciatíva BRI pozitívny dopad pre miestnych obyvateľov v partnerských krajinách tým, že im poskytla pracovné príležitosti a zároveň uľahčila medzinárodný obchod.
Od roku 2013 do roku 2022 dosiahol obchod medzi Čínou a partnerskými krajinami BRI podľa bielej knihy celkovo hodnotu 19,1 bilióna USD s priemernou ročnou mierou rastu 6,4 percenta. Do júna 2023 Čína podpísala viac ako 200 dohôd o spolupráci v rámci BRI s viac ako 150 krajinami a 30 medzinárodnými organizáciami na piatich kontinentoch, čo prinieslo množstvo zásadných projektov, ale aj malých projektov s vysokým dopadom.
Čína tiež vyvinula snahu spojiť partnerské krajiny a organizácie BRI prostredníctvom spoločných kultúrnych aktivít vrátane vytvorenia medzinárodných aliancií divadiel, múzeí, umeleckých festivalov a knižníc, ako sú Medzinárodná aliancia múzeí Hodvábnej cesty a Medzinárodná liga divadiel Hodvábnej cesty.
Spájaním rozmanitých kultúr a rôznych krajín podporuje BRI spoluprácu, otvorenosť a inkluzívnosť na celom svete, čím približuje Čínu k jej cieľu budovať komunitu so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo na podporu spoločného rozvoja.
https://news.cgtn.com/news/2024-03-03/How-China-proposed-BRI-helps-incense-makers-go-global-1rFeyGs1XJS/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk