OTS: CGTN: Čína a Kazachstan si vážia priateľské vzťahy a ...
TASR, 5. júla 2024 10:11
PEKING 5. júla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Čína a Kazachstan sa odjakživa navzájom podporovali a boli partnermi v náročných časoch, uviedol v utorok čínsky prezident Xi Jinping v autorizovanom článku v novinách Kazakhstanskaya Pravda a Kazinform International News Agency.
Xi Jinping je na svojej piatej návšteve Kazachstanu, kde ho na letisku nielen privítal kazašský prezident Kassym-Jomart Tokayev, ale čakal naňho aj modrý koberec – vo farbe kazašskej štátnej vlajky, ktorý Kazachovia oslavujú ako symbol priateľstva medzi Čínou a Kazachstanom. Skupina kazašských študentov na privítanie zaspievala čínsku pieseň „Óda na vlasť".
Táto návšteva je zároveň Xiho druhou návštevou za menej ako dva roky po jeho predchádzajúcej štátnej návšteve v septembri 2022. Okrem toho sa Xi Jinping a Tokayev stretli v Pekingu v októbri 2023.
Priateľské vzťahy medzi Čínou a Kazachstanom vychádzajú z tisícročí starej Hodvábnej cesty, posilnenej 32-ročnou spoluprácou po nadviazaní diplomatických vzťahov a dosiahli vysokú úroveň trvalého komplexného strategického partnerstva, povedal Xi počas stretnutia s Tokayevom v stredu.
Odkedy v roku 1992 Čína a Kazachstan nadviazali diplomatické styky, tieto dve krajiny neustále posilňujú vzájomné vzťahy, najprv v roku 2005 smerom k strategickému partnerstvu, potom v roku 2011 ku komplexnému strategickému partnerstvu a nakoniec v roku 2019 k trvalému komplexnému strategickému partnerstvu.
Prehlbovanie vzájomnej dôvery a politických väzieb medzi Čínou a Kazachstanom sprevádza za posledné tri desaťročia pozoruhodný rast obchodnej a hospodárskej spolupráce.
V roku 2023 bola Čína najväčším obchodným partnerom Kazachstanu, pričom obojsmerný obchod medziročne vzrástol o 32 % a dosiahol 41 miliárd USD. Medzi kľúčové vývozné komodity z Kazachstanu do Číny patrí ropa, kovy a poľnohospodárske produkty. Podľa údajov kazašskej vlády na oplátku Čína dodáva Kazachstanu stroje, elektroniku a spotrebný tovar.
Veľvyslanec Kazachstanu v Číne, Shakhrat Nuryshev, v rozhovore pre People's Daily vyzdvihol iniciatívu Belt and Road Initiative (BRI) v stále sa rozširujúcej bilaterálnej obchodnej a investičnej spolupráci medzi oboma krajinami.
Od čínsko-kazašskej logistickej kooperačnej základne (Lianyungang), prvého projektu slávnostne otvoreného v rámci BRI v roku 2014, až po diaľnicu zo západnej Číny do západnej Európy, obe krajiny presadzujú užšiu konektivitu prostredníctvom rozvoja cestnej a železničnej dopravy. Okrem toho nedávno dokončené a uvedené do prevádzky projekty ako veterná farma Zhanatas a vodná elektráreň Turgusun zdôraznili odhodlanie oboch krajín rozvíjať nízkouhlíkové ekonomiky prostredníctvom programov obnoviteľnej energie.
Čína a Kazachstan budú neustále prehlbovať spoluprácu v tradičných oblastiach, ako je obchod, investície, prepojenie a energetika, povedal Xi Jinping na stredajšom spoločnom stretnutí s novinármi s Tokayevom.
Vzhľadom k tomu, že Čína a Kazachstan si stanovili nový cieľ v blízkej dobe zdvojnásobiť obojsmerný obchod, Xi dodal, že obe strany budú tiež spoločne podporovať nové rastové body pre spoluprácu v oblasti kritických nerastov, vedeckých a technologických inovácií, letectva, digitálnej ekonomiky a ďalších oblastiach.
Okrem toho v posledných rokoch Čína a Kazachstan prehĺbili kultúrne a medziľudské výmeny. Realizovali sa napríklad bilaterálne programy kultúrnej spolupráce vrátane workshopu Luban a centra tradičnej čínskej medicíny. V marci bol v Číne oficiálne zahájený rok kazachstanského turizmu.
V stredu otvorili Xi Jinping a Tokayev pobočku Pekinskej jazykovej a kultúrnej univerzity na Medzinárodnej univerzite v Astane.
So zameraním na ďalšie zlepšovanie medziľudských výmen povedal Xi novinárom, že Čína sa rozhodla otvoriť druhý workshop Luban v stredoázijskej krajine a v roku 2025 usporiada v Kazachstane rok čínskeho turizmu.
Okrem posilnenia bilaterálnych vzťahov Xi tiež povedal, že Čína podporuje Kazachstan, aby sa pripojil k mechanizmu spolupráce BRICS, pričom zohráva úlohu „strednej veľmoci" na medzinárodnej scéne a náležite prispieva ku globálnemu riadeniu.
Xi dodal, že Čína a Kazachstan sa zaviazali pokračovať v úzkej spolupráci v medzinárodných záležitostiach a posilňovať koordináciu a spoluprácu v rámci Organizácie Spojených národov, Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), mechanizmu Čína-Stredná Ázia, ako aj iných multilaterálnych rámcov.
Xi vyjadril presvedčenie, že štvrtkový summit v Astane bude plne úspešný a prenesie SCO na novú úroveň rozvoja.
https://news.cgtn.com/news/2024-07-03/China-Kazakhstan-cherish-friendly-ties-vow-further-cooperation-1uWoBOrQ53y/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk