OTS: CGTN: Čína mapuje hospodárske plány ...

OTS, 16. decembra 2024 8:33

OTS: CGTN: Čína mapuje hospodárske plány na rok 2025 a sľubuje proaktívnejšie makropolitiky

Peking 16. decembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Od stredy do štvrtka sa v Pekingu konala ostro sledovaná Konferencia centrálnej ekonomickej práce (Central Economic Work Conference), na ktorej čínski lídri rozhodli o prioritách ekonomickej práce v roku 2025.

Si Ťin-pching, generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, čínsky prezident a predseda Ústrednej vojenskej komisie, predniesol na výročnej konferencii dôležitý prejav.

Podľa stretnutia, napriek „zložitej a ťažkej situácii v podobe rastúcich vonkajších tlakov a zvyšujúcich sa vnútorných ťažkostí", Čína zabezpečila celkovú stabilitu a stabilný pokrok ekonomiky a očakáva splnenie hlavných cieľov a úloh pre hospodársky a sociálny rozvoj v roku 2024.

Na stretnutí sa zdôraznilo, že Čína musí prijať proaktívnejšiu makropolitiku, rozšíriť domáci dopyt a podporovať integrovaný rozvoj vedeckých a technologických inovácií a priemyselných inovácií, aby v roku 2025 odviedla dobrú prácu v oblasti ekonomickej práce.

Je tiež potrebné vynaložiť úsilie na zabezpečenie stabilného rozvoja trhov s nehnuteľnosťami a akciových trhov, chrániť pred rizikami a vonkajšími otrasmi v kľúčových oblastiach a zmierňovať ich, ako aj stabilizovať očakávania a stimulovať vitalitu, aby sa podporilo udržateľné oživenie ekonomiky.

Od fiškálnej politiky k menovej politike

Čína podľa stretnutia prijme aj „proaktívnejšiu" fiškálnu politiku vrátane zvýšenia pomeru deficitu a vydávania ultradlhých špeciálnych štátnych dlhopisov a účelových dlhopisov miestnych vlád.

Pomer čínskeho vládneho dlhu k HDP bol podľa ministerstva financií na konci roka 2023 na úrovni 67,5 percenta, čo je oveľa menej ako priemer 118,2 percenta medzi členmi G20 a 123,4 percenta v prípade krajín G7 podľa odhadov Medzinárodného menového fondu (MMF). Fiškálny deficit Číny je dlhodobo pod 3 percentami, čo je výrazne menej ako v iných veľkých ekonomikách.

S nízkym pomerom vládneho zadlženia má čínsky centrálny rozpočet priestor na zvýšenie pôžičiek a expanziu deficitu, uviedol v októbri minister financií Lan Fo'an.

Konferencia centrálnej ekonomickej práce uviedla, že Čína prijme „mierne uvoľnenú" menovú politiku a zníži mieru povinných minimálnych rezerv a úrokové sadzby, keď to bude potrebné na zabezpečenie primeranej likvidity.

Ide o prvý „opatrný" až „mierne uvoľnený" prechod v menovej politike krajiny od roku 2011.

Od začiatku roka 2024 Čínska ľudová banka, ako centrálna banka, dvakrát znížila pomer povinných minimálnych rezerv pre finančné inštitúcie, celkovo o 1 percentuálny bod, čím uvoľnila dlhodobú likviditu približne 2 bilióny jüanov (približne 274,8 miliardy USD).

Od domáceho dopytu po otváranie sa

Konferencia centrálnej ekonomickej práce uviedla priority pre ekonomickú prácu v roku 2025 v deviatich aspektoch, od stimulácie spotreby a rozvoja nových kvalitných výrobných síl až po prevenciu a riešenie rizík v kľúčových oblastiach, konsolidáciu úspechov pri zmierňovaní chudoby a podporu zeleného rozvoja.

Stretnutie zdôraznilo potrebu rázne zvýšiť spotrebu, zlepšiť efektivitu investícií a rozšíriť domáci dopyt na všetkých frontoch.

Čína zostáva jedným z najväčších trhov na svete. Od januára do októbra tohto roku sa celkový maloobchodný predaj spotrebného tovaru v Číne priblížil k 40 biliónom jüanov, zatiaľ čo minuloročný celkový objem presiahol 47 biliónov jüanov, uvádza Národný štatistický úrad.

Národný program zameraný na podporu výmeny spotrebného tovaru, predstavený v marci, ukázal nevyužitý priestor na strane čínskeho domáceho dopytu. Program prilákal viac ako 30 miliónov účastníkov, ktorí prispeli k celkovému obratu viac ako 400 miliárd jüanov.

Dvojdňové stretnutie tiež vyzvalo na väčšie úsilie o ďalšiu podporu otvárania sa na vysokej úrovni a zabezpečenie stabilného rastu zahraničného obchodu a zahraničných investícií.

„Rozvoj Číny je otvorený a inkluzívny," povedal Si Ťin-pching na stretnutí s lídrami veľkých medzinárodných ekonomických organizácií vrátane MMF v utorok v Pekingu, deň pred začiatkom výročnej konferencie.

Čína zavedie nové systémy pre otvorenú ekonomiku vyššieho štandardu, poskytne viac príležitostí pre rozvoj iných krajín a bude zdieľať viac rozvojových výhod so svetom, povedal Si Ťin-pching lídrom vo Veľkej sále ľudu.

Od 1. decembra Čína udelila nulové colné sadzby pre 100 percent colných položiek všetkým najmenej rozvinutým krajinám, s ktorými má diplomatické vzťahy.

To pomôže väčšiemu počtu produktov z týchto krajín vstúpiť na čínsky trh, zdieľať príležitosti a podporiť rozvoj, povedal Lyu Daliang, úradník z Generálnej colnej správy Číny.

Viac informácií nájdete na stránke: https://news.cgtn.com/news/2024-12-13/China-maps-out-2025-economic-plans-vows-more-proactive-macro-policies-1zhpqUWwpkA/p.html

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring