OTS: CGTN: Čína mapuje hospodárske plány ...
OTS, 16. decembra 2024 8:33
OTS: CGTN: Čína mapuje hospodárske plány na rok 2025 a sľubuje proaktívnejšie makropolitiky
Peking 16. decembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Od stredy do štvrtka sa v Pekingu konala ostro sledovaná Konferencia centrálnej ekonomickej práce (Central Economic Work Conference), na ktorej čínski lídri rozhodli o prioritách ekonomickej práce v roku 2025.
Si Ťin-pching, generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, čínsky prezident a predseda Ústrednej vojenskej komisie, predniesol na výročnej konferencii dôležitý prejav.
Podľa stretnutia, napriek „zložitej a ťažkej situácii v podobe rastúcich vonkajších tlakov a zvyšujúcich sa vnútorných ťažkostí", Čína zabezpečila celkovú stabilitu a stabilný pokrok ekonomiky a očakáva splnenie hlavných cieľov a úloh pre hospodársky a sociálny rozvoj v roku 2024.
Na stretnutí sa zdôraznilo, že Čína musí prijať proaktívnejšiu makropolitiku, rozšíriť domáci dopyt a podporovať integrovaný rozvoj vedeckých a technologických inovácií a priemyselných inovácií, aby v roku 2025 odviedla dobrú prácu v oblasti ekonomickej práce.
Je tiež potrebné vynaložiť úsilie na zabezpečenie stabilného rozvoja trhov s nehnuteľnosťami a akciových trhov, chrániť pred rizikami a vonkajšími otrasmi v kľúčových oblastiach a zmierňovať ich, ako aj stabilizovať očakávania a stimulovať vitalitu, aby sa podporilo udržateľné oživenie ekonomiky.
Od fiškálnej politiky k menovej politike
Čína podľa stretnutia prijme aj „proaktívnejšiu" fiškálnu politiku vrátane zvýšenia pomeru deficitu a vydávania ultradlhých špeciálnych štátnych dlhopisov a účelových dlhopisov miestnych vlád.
Pomer čínskeho vládneho dlhu k HDP bol podľa ministerstva financií na konci roka 2023 na úrovni 67,5 percenta, čo je oveľa menej ako priemer 118,2 percenta medzi členmi G20 a 123,4 percenta v prípade krajín G7 podľa odhadov Medzinárodného menového fondu (MMF). Fiškálny deficit Číny je dlhodobo pod 3 percentami, čo je výrazne menej ako v iných veľkých ekonomikách.
S nízkym pomerom vládneho zadlženia má čínsky centrálny rozpočet priestor na zvýšenie pôžičiek a expanziu deficitu, uviedol v októbri minister financií Lan Fo'an.
Konferencia centrálnej ekonomickej práce uviedla, že Čína prijme „mierne uvoľnenú" menovú politiku a zníži mieru povinných minimálnych rezerv a úrokové sadzby, keď to bude potrebné na zabezpečenie primeranej likvidity.
Ide o prvý „opatrný" až „mierne uvoľnený" prechod v menovej politike krajiny od roku 2011.
Od začiatku roka 2024 Čínska ľudová banka, ako centrálna banka, dvakrát znížila pomer povinných minimálnych rezerv pre finančné inštitúcie, celkovo o 1 percentuálny bod, čím uvoľnila dlhodobú likviditu približne 2 bilióny jüanov (približne 274,8 miliardy USD).
Od domáceho dopytu po otváranie sa
Konferencia centrálnej ekonomickej práce uviedla priority pre ekonomickú prácu v roku 2025 v deviatich aspektoch, od stimulácie spotreby a rozvoja nových kvalitných výrobných síl až po prevenciu a riešenie rizík v kľúčových oblastiach, konsolidáciu úspechov pri zmierňovaní chudoby a podporu zeleného rozvoja.
Stretnutie zdôraznilo potrebu rázne zvýšiť spotrebu, zlepšiť efektivitu investícií a rozšíriť domáci dopyt na všetkých frontoch.
Čína zostáva jedným z najväčších trhov na svete. Od januára do októbra tohto roku sa celkový maloobchodný predaj spotrebného tovaru v Číne priblížil k 40 biliónom jüanov, zatiaľ čo minuloročný celkový objem presiahol 47 biliónov jüanov, uvádza Národný štatistický úrad.
Národný program zameraný na podporu výmeny spotrebného tovaru, predstavený v marci, ukázal nevyužitý priestor na strane čínskeho domáceho dopytu. Program prilákal viac ako 30 miliónov účastníkov, ktorí prispeli k celkovému obratu viac ako 400 miliárd jüanov.
Dvojdňové stretnutie tiež vyzvalo na väčšie úsilie o ďalšiu podporu otvárania sa na vysokej úrovni a zabezpečenie stabilného rastu zahraničného obchodu a zahraničných investícií.
„Rozvoj Číny je otvorený a inkluzívny," povedal Si Ťin-pching na stretnutí s lídrami veľkých medzinárodných ekonomických organizácií vrátane MMF v utorok v Pekingu, deň pred začiatkom výročnej konferencie.
Čína zavedie nové systémy pre otvorenú ekonomiku vyššieho štandardu, poskytne viac príležitostí pre rozvoj iných krajín a bude zdieľať viac rozvojových výhod so svetom, povedal Si Ťin-pching lídrom vo Veľkej sále ľudu.
Od 1. decembra Čína udelila nulové colné sadzby pre 100 percent colných položiek všetkým najmenej rozvinutým krajinám, s ktorými má diplomatické vzťahy.
To pomôže väčšiemu počtu produktov z týchto krajín vstúpiť na čínsky trh, zdieľať príležitosti a podporiť rozvoj, povedal Lyu Daliang, úradník z Generálnej colnej správy Číny.
Viac informácií nájdete na stránke: https://news.cgtn.com/news/2024-12-13/China-maps-out-2025-economic-plans-vows-more-proactive-macro-policies-1zhpqUWwpkA/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk