Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 12. decembra 2024 8:52
OTS: CGTN: Čína potvrdzuje ekonomickú istotu a zaväzuje sa stáť na čele globálneho rastu
Peking 12. decembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ – Na stretnutí v Pekingu ocenili vedúci predstavitelia významných medzinárodných ekonomických organizácií pozoruhodné hospodárske úspechy Číny a vyjadrili presvedčenie, že Čína zostane na čele globálneho rastu pre dialóg „1+10".
Čínsky prezident Xi Jinping sa s nimi stretol v utorok. Potvrdil ekonomickú istotu Číny a zaviazal sa rozšíriť otvorenosť, s cieľom poskytnúť svetu viac príležitostí na rozvoj.
Najväčší motor svetového ekonomického rastu
Xi, ktorý je zároveň generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (CPC), vyzdvihol hospodárske úspechy Číny a povedal, že po viac ako 40 rokoch udržateľného a rýchleho rozvoja čínska ekonomika vstúpila do fázy vysokokvalitného rozvoja, čím prispela približne k 30-percentnému rastu svetovej ekonomiky.
Xi uviedol, že Čína má úplnú istotu v dosiahnutí tohtoročného cieľa hospodárskeho rastu a bude aj naďalej stáť na čele svetového ekonomického rastu. Správa Svetovej banky z roku 2022 uviedla, že od roku 2013 do 2021 sa Čína podieľala na celosvetovom hospodárskom raste v priemere 38,6 %, čím prekonala príspevok krajín G7 spoločne a stala sa tak vedúcou hnacou silou globálneho hospodárskeho rastu.
Podľa Národného štatistického úradu z októbra dosiahol čínsky HDP v prvých troch štvrťrokoch 2024 94,97 bilióna jüanov (približne 13,09 bilióna dolárov), čo odráža 4,8-percentný medziročný rast pri stálych cenách.
Xi sa zaviazal, že Čína bude pokračovať v otváraní sa svetu, proaktívne sa prispôsobovať medzinárodným ekonomickým a obchodným pravidlám vysokého štandardu a budovať trhovo orientované, právne založené a internacionalizované podnikateľské prostredie s cieľom podporiť globálny ekonomický rast.
Poznamenal tiež významný pokrok v Belt and Road Initiative (BRI) za posledné desaťročie a uviedol, že táto iniciatíva stavia most pre spoločný rozvoj medzi Čínou a svetom. Xi privítal účasť medzinárodných ekonomických organizácií v rámci BRI na podporu modernizácie všetkých krajín.
Čína doteraz podpísala dokumenty o spolupráci BRI s viac ako 150 krajinami a viac ako 30 medzinárodnými organizáciami. Podľa údajov z ministerstva obchodu založili do konca roku 2023 čínske spoločnosti 17 000 zámorských podnikov v krajinách zúčastnených na BRI. Priame investície presiahli 330 miliárd USD, pričom zámorské zóny hospodárskej a obchodnej spolupráce vybudované v rámci iniciatívy vytvorili 530 000 pracovných miest v regiónoch.
Budovanie otvoreného a spravodlivého globálneho ekonomického systému
Počas utorkového stretnutia Xi Jinping zdôraznil hlavné výzvy medzinárodného spoločenstva, dôrazne namietol proti prerušovaní väzieb a protekcionizmu a zdôraznil význam globálnej spolupráce pri budovaní otvoreného globálneho ekonomického systému.
Vyzval krajiny, aby uprednostňovali inovácie, chopili sa príležitostí v oblastiach, ako je digitálna ekonomika, umelá inteligencia a nízkouhlíkové technológie, a zároveň podporovali cezhraničný tok vedomostí, technológií a talentov s cieľom vytvoriť nové hybné sily ekonomického rastu. Ostro sa postavil proti prístupom ako je budovanie „drobných dvorov s vysokými múrmi" aj „oddeľovanie a prerušovanie dodávateľských reťazcov", pričom povedal, že by to poškodilo všetkých zúčastnených.
Keďže globálny obchod čelí protivetru v dôsledku protekcionizmu a geopolitického napätia, Čína neustále rozširuje svoju politiku otvárania sa a robí významné pokroky v ďalšej integrácii svojej ekonomiky s globálnym trhom. Jedným z kľúčových opatrení bola implementácia nového zákona o zahraničných investíciách v roku 2020. Zákon posilňuje ochranu práv duševného vlastníctva, zabezpečuje vyrovnané podmienky pre zahraničné podniky a podporuje transparentnejšie a spravodlivejšie podnikateľské prostredie.
Okrem toho v posledných rokoch krajina drasticky uvoľnila obmedzenia zahraničného kapitálu v odvetví finančných služieb. To prinieslo viac možností pre zahraničnú účasť v sektoroch bankovníctva, cenných papierov, poisťovníctva a správy aktív. Čína tiež úplne zrušila obmedzenia zahraničných investícií vo výrobnom sektore a spustila pilotné projekty v telekomunikáciách a zdravotníctve, s cieľom rozšíriť možnosti zahraničných investícií. Signalizuje to odhodlanie Číny vybudovať otvorenejšie, inkluzívnejšie a rovnocennejšie globálne hospodárstvo.
V diskusii o význame budovania otvorenej globálnej ekonomiky sa Xi venoval čínsko-americkým vzťahom. Uviedol, že Čína je ochotná udržiavať dialóg, rozširovať spoluprácu a zvládať nezhody s vládou USA a tak vyjadril nádej na stabilný, zdravý a udržateľný rozvoj bilaterálnych vzťahov.
„Colné vojny, obchodné vojny a sci-tech vojny idú proti historickému trendu a zákonom ekonómie a nebudú mať žiadnych víťazov," povedal.
Viac informácií nájdete na stránke:
https://news.cgtn.com/news/2024-12-10/China-reaffirms- confidence-vows-to-remain-global-growth-engine-1zdYcO2rHCo/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.