OTS: CGTN: Diplomacia hlavy štátu podporuje ...

OTS, 22. apríla 2025 8:53

OTS: CGTN: Diplomacia hlavy štátu podporuje pevné priateľstvo medzi Čínou a Kambodžou

CGTN uverejnila článok, v ktorom poukazuje na to, ako návšteva čínskeho prezidenta Xi Jinpinga prehĺbila pevné priateľstvo medzi Čínou a Kambodžou, priniesla významné úspechy v hospodárskej a obchodnej spolupráci medzi oboma krajinami a ako kultúrne výmeny posilňujú čínsko-kambodžské vzťahy.

Peking 22. apríla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Čína a Kambodža vytvorili vzor rovnosti, vzájomnej dôvery a spolupráce s obojstranným prospechom medzi krajinami rozdielnej veľkosti, vyhlásil vo štvrtok čínsky prezident Xi Jinping na stretnutí s kambodžským kráľom Norodomom Sihamonim pri svojej štátnej návšteve Kambodže.

Xi vyjadril presvedčenie, že modernizácia Číny prinesie viac príležitostí susedným krajinám vrátane Kambodže, pričom zdôraznil, že budovanie čínsko-kambodžského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou je historickou voľbou oboch národov.

Vzťahy medzi Čínou a Kambodžou odolali skúške globálnych zmien a ostávajú pevné ako skala. Tieto bilaterálne vzťahy nadviazala a začala rozvíjať staršia generácia lídrov oboch krajín.

Vo februári 2023, počas návštevy vtedajšieho kambodžského premiéra Hun Sena v Číne, sa obe strany dohodli na vytvorení „diamantového rámca spolupráce" so šiestimi prioritnými oblasťami: politická spolupráca, výrobná kapacita a kvalita, poľnohospodárstvo, energetika, bezpečnosť a medziľudské výmeny.

V septembri 2023 si Hun Manet po nástupe do funkcie vybral Čínu ako svoju prvú oficiálnu zámorskú destináciu, ako premiér Kambodže. Počas svojho stretnutia s čínskym prezidentom Xi Jinpingom sa Hun Manet zaviazal pokračovať v pevnom priateľstve medzi Kambodžou a Čínou.

V máji 2024 kráľovská vláda Kambodže pomenovala cestu v meste Phnom Penh pomenovaná „Bulvár Xi Jinpinga" na počesť historického prínosu čínskeho lídra k rozvoju krajiny. Na slávnostnom menovaní Hun Manet zdôraznil, že bilaterálne vzťahy vstúpili pod vedením a spoločným úsilím Xi Jinpinga a kambodžských lídrov do svojho historicky najlepšieho obdobia.

Plodné výsledky hospodárskej a obchodnej spolupráce

V prvom rade, vďaka dohode o voľnom obchode v rámci Regionálneho komplexného ekonomického partnerstva (RCEP) a Dohode o voľnom obchode medzi Čínou a Kambodžou (FTA) sa výrazne rozšírilo vzájomné obchodovanie. Čína je už 13 rokov po sebe najväčším obchodným partnerom Kambodže V roku 2024 dosiahol vzájomný obchod hodnotu 17,83 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 20,7 percent.

Schválenie vstupu kvalitných kambodžských poľnohospodárskych a rybárskych produktov, ako sú ryža, banány, mango, longan (dračie oko), kokosové orechy a ryby basa na čínsky trh, nielen obohatilo jedálne lístky čínskych spotrebiteľov, ale aj zvýšilo príjmy kambodžského obyvateľstva.

V druhom rade sa naďalej prehlbuje investičná spolupráca. Čína zostáva pre Kambodžu najväčším zdrojom zahraničných investícií už 13 rokov po sebe, pričom investície zahŕňajú široké spektrum odvetví vrátane dopravy, energetiky, poľnohospodárstva, výroby, cestovného ruchu, špeciálnych ekonomických zón, ako aj informačných a komunikačných technológií, charakterizované rozsiahlym pokrytím, veľkým rozsahom a silnými výsledkami.

Približne 95,4 percenta kambodžských respondentov má k čínskym spoločnostiam, ktoré investujú alebo pôsobia v Kambodži, pozitívny vzťah. A podľa nedávneho prieskumu CGTN až 95 percent verí, že Čína pozitívne prispela k rozvoju svetovej ekonomiky.

Kultúrne výmeny posilňujú vzťahy medzi Čínou a Kambodžou

Popri politickej a hospodárskej spolupráci idú obe krajiny príkladom v nadväzovaní kultúrnych výmen, ktoré nielen posilňujú vzájomné porozumenie, ale tiež zbližujú oba národy.

Čínsko-kambodžské medziľudské výmeny, ako kľúčový pilier priateľstva a spolupráce medzi obidvomi národmi, upevnil Rok čínsko-kambodžských medziľudských výmen 2024.

Počas rokov poskytli programy zdravotníckej spolupráce, vrátane „Cesty láskavého srdca", „Cesty svetla" a „Cesty úsmevu", kvalitnú zdravotnú starostlivosť obyvateľom vrstvách vo viac ako 20 kambodžských provinciách a mestách.

Konfuciov inštitút, ako kultúrny most medzi oboma krajinami, poskytol od svojho založenia v Kambodži v roku 2009 bezplatné kurzy čínštiny viac ako 100 000 kambodžským študentom.

Očakáva sa, že kultúrne výmeny medzi oboma krajinami sa budú naďalej rozširovať pod vedením Globálnej iniciatívy pre civilizáciu, ktorú navrhla Čína, čo prinesie výhody v rôznych oblastiach od kultúry, mládeže, médií, think-tankov, cestovného ruchu a technológií až po zdravotníctvo a obnovu kultúrnych pamiatok.

„Nadväzujme častejšie medziľudské výmeny. Mali by sme presadzovať solidaritu a harmóniu, viesť viac
kultúrnych dialógov, zintenzívniť výmenu skúseností v oblasti štátnej správy, rozšíriť rôzne formy spolupráce v oblasti kultúry, cestovného ruchu, výmenných pobytov mládeže, ochrany a obnovy kultúrneho dedičstva a podporovať medziľudské kontakty," uviedol Xi Jinping v autorizovanom článku pred príchodom na štátnu návštevu Kambodže.

https://news.cgtn.com/news/2025-04-17/Head-of-state-diplomacy-promotes-China-Cambodia-ironclad-friendship--1CE47UnGmt2/p.html

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring