OTS: CGTN: Prečo je Čína presvedčená, že ...
TASR, 29. februára 2024 9:00
OTS: CGTN: Prečo je Čína presvedčená, že semená sú otázkou národnej bezpečnosti
Peking 29. februára (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Chen Qingshan a jeho tím majú naliehavú prioritu: vypracovať spôsob, ako urýchliť šľachtenie nových odrôd sójových bôbov s cieľom zvýšiť výrobnú kapacitu a pomôcť Číne dosiahnuť sebestačnosť v oblasti sójových plodín.
„Sójové bôby sú pre krajinu bodom úrazu," povedal Chen Qingshan, odborník na pestovanie sójových bôbov a výskumný pracovník na Severovýchodnej poľnohospodárskej univerzite, vysoko hodnotenej poľnohospodárskej univerzite v poprednej čínskej základni na produkciu sójových bôbov – severovýchodnej čínskej provincii Heilongjiang.
Chen uviedol, že výskum jeho tímu je zameraný na dosiahnutie prielomov v zárodočnej plazme sójových bôbov s cieľom pomôcť urýchliť domácu produkciu sójových bôbov a znížiť závislosť od dovozu. Tento cieľ nabral na význame uprostred rastúceho geopolitického napätia vrátane dlhotrvajúcej ukrajinskej krízy.
Aj keď sa semená zdajú byť maličké a triviálne, sú „čipmi" poľnohospodárstva. A zárodočná plazma, alebo živé genetické zdroje, sú samotným základom šľachtenia semien.
Bezpečnosť zárodočnej plazmy by sa mala povýšiť na strategickú úroveň národnej bezpečnosti, povedal čínsky prezident Xi Jinping v júli 2021.
Takýto holistický prístup k národnej bezpečnosti možno jasne pochopiť prostredníctvom starobylého diela čínskej filozofie: „Rozmach sveta buď prekvitá, alebo upadá; stav sveta buď napreduje, alebo klesá."
Xi citoval frázu a klasickú múdrosť, ktorú sprostredkuje, a zdôraznil, že je dôležité byť pripravený na potenciálne výzvy, riziká a nebezpečenstvá a chopiť sa iniciatívy pri ich riešení.
„Príliv a odliv sveta buď priteká alebo klesá; stav štátu buď prosperuje, alebo zlyháva."
Čínske príslovie, ktoré možno vysledovať až k Lyu Zuqianovi, konfuciánskemu učencovi z éry južnej dynastie Song (1127–1279), znamená, že krajina musí byť vždy ostražitá a pripravená na potenciálne nebezpečenstvá, a to aj v časoch pokoja a mieru, vzhľadom na rýchle zmeny v rozmachu a stave sveta.
Čínske vedenie dlho prikladalo tejto filozofii riadenia veľký význam. Pre prezidenta Xi Jinpinga patrí potravinová bezpečnosť medzi najzákladnejšie záujmy krajiny. Čína potrebuje približne 9 percentami svetovej ornej pôdy nakŕmiť takmer pätinu svetovej populácie.
Hoci Čína zvýšila produkciu vysokokvalitných sójových bôbov a dovoz klesol, toto odvetvie zostáva slabým článkom v úsilí o dosiahnutie potravinovej bezpečnosti. V roku 2021 predstavovali sójové bôby z dovozu viac ako 85 percent celkového dopytu krajiny.
Výskumný pracovník v oblasti sóje Chen Qingshan uviedol, že cieľom krajiny je zvýšiť produkciu plodín o 50 percent v nasledujúcich troch až piatich rokoch.
V takom prípade sa produkcia sójových bôbov zvýši o 10 miliónov ton ročne, čo je približne jedna desatina objemu dovozu do krajiny, povedal.
https://news.cgtn.com/news/2024-02-27/Why-China-believes-seeds-are-a-matter-of-national-security-1rxB2anZk9W/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk