OTS: CGTN: Prečo sa sieť čínskych prírodných ...

OTS, 2. októbra 2024 10:27

OTS: CGTN: Prečo sa sieť čínskych prírodných rezervácií preukazuje ako neoceniteľná?

Peking 2. októbra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Na jazere Qinghai, najväčšom slanom jazere v Číne, je leto najrušnejším obdobím.

Vtáky kŕmia a vychovávajú svoje mláďatá, pastieri vyháňajú jaky na vysokohorské pastviny. Medzitým sa zhromažďuje celá armáda kaprov nahých, jedinečných pre toto jazero, aby začala svoju každoročnú migráciu.

Ryby plávajú v jazere, ktoré leží na severozápade Číny v provincii Qinghai, v priemernej hĺbke 18 metrov.
Intenzívne slaná a zásaditá voda v jazere však bráni vývoju ich pohlavných žliaz, takže každý rok od mája do augusta mieri dospelý kapor nahý do sladkých vôd prítokových riek Buha a Shaliu, aby sa mohli rozmnožovať.
Ide o jeden z veľkých divov jazera Qinghai – migráciu kaprov nahých.

Kapor nahý „stratený a nájdený"

Kapor nahý má v srdciach ľudí v Qinghai zvláštne miesto, pretože kedysi pomohol zachrániť nespočetné množstvo životov. V 50. a 60. rokoch 20. storočia sa kvôli nedostatku potravy miestni obyvatelia potrebovali na prežitie ryby. Vtedy sa začal rozsiahly rozvoj populácie kaprov nahých v jazere Qinghai.

Lenže už o niekoľko desaťročí neskôr hrozilo „daru božského jazera", ako bola ryba prezývaná, vyhynutie v dôsledku nadmerného rybolovu a straty biotopov. Začiatkom 21. storočia klesol počet kaprov nahých v jazere Qinghai na menej ako 1 percento historického maxima.

Miestna vláda zaviedla zákaz rybolovu a tvrdo zakročila proti nezákonnému lovu a obchodovaniu. V kombinácii s umelým chovom a zlepšením ekológie jazera sa populácia kapra zregenerovala aj napriek nízkej plodnosti.

Postupom času sa úsilie vyplatilo. Od roku 2023 dosiahla celková tonáž kaprov nahých v jazere približne 120 300 kusov, čo je približne 44-krát viac ako v roku 2002. Stupeň ochrany rýb sa odvtedy znížil z „ohrozené" na „zraniteľné".

Ochrana kapra nahého je len jedným z príkladov úspechu úsilia Číny o ochranu prírody. Od pandy veľkej a ibisa chochlatého až po opicu tuponosú sa populácie vzácnych druhov postupne rozrastajú spolu s rozvojom systému prírodných rezervácií v krajine.

Čína je domovom niektorých z najbohatších druhov biodiverzity na Zemi a je jedinou krajinou s takmer všetkými typmi ekosystémov. Jej prírodné chránené oblasti podporili ochranu biodiverzity a zohrávajú primárnu úlohu pri zabezpečovaní národnej ekologickej bezpečnosti.

V Čínskej ľudovej republike sa od jej založenia v roku 1949 zriaďujú prírodné rezervácie rôznych typov. Neustále sa posilňuje ochrana ohrozených druhov, rastie medzinárodná spolupráca a sieť prírodných chránených území prináša ovocie.

Ekologická civilizácia bola začlenená do integrovaného plánu rozvoja Číny v roku 2012, keď sa najvyšším čínskym lídrom stal Xi Jinping. Odvtedy boli celá krajina zaznamenala väčšie zmeny, pretože Xi zdôraznil dôležitosť hľadania harmonického spolužitia medzi ľudstvom a prírodou.

„Kniha premien (l Ching) hovorí: „Mali by sme spoznávať ako sa menia ročné obdobia, študovať prírodné javy a podporovať sociálny rozvoj štúdiom ľudských javov. Bohatstvo vzniká nasledovaním cesty neba a zeme a pomocou prirodzenému poriadku," povedal Xi Jinping na Národnej konferencii o ekologickej a environmentálnej ochrane 18. mája 2018.

Podľa čínskeho ministerstva prírodných zdrojov krajina do júna 2024 obnovila viac ako 100 miliónov mu (približne 6,7 milióna hektárov) ekosystémov, ktoré zahŕňajú hory, rieky, lesy, poľnohospodársku pôdu, jazerá, pastviny a púšte.

Chránené oblasti Číny pokrývajú 18 percent jej pevniny a 4,1 percenta morského územia, čo zodpovedá 90 percentám typov suchozemských ekosystémov, 85 percentám populácií voľne žijúcich živočíchov, 65 percentám vyšších rastlinných spoločenstiev a takmer 30 percentám dôležitých geologických reliktov.

Prírodné rezervácie krajiny sú pevným základom pre ekologickú ochranu životného prostredia a „Čínska stratégia a akčný plán na ochranu biodiverzity (2023 – 2030)" vytýčili prioritné oblasti a opatrenia na ochranu biodiverzity.

Čína tiež prevzala svoju medzinárodnú zodpovednosť, podieľa sa na globálnom riadení životného prostredia a spolupráci na ochrane biodiverzity a stala sa hnacou silou koncepcie spoločenstva so spoločnou budúcnosťou ľudstva, pričom zdôraznila vzájomnú závislosť a spoločné výzvy, ktorým čelia všetky krajiny.

https://news.cgtn.com/news/2024-09-27/Why-has-China-s-nature-reserve-network-proved-invaluable--1xezv2eED4c/p.html

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring