OTS: CGTN: Spoločný pokrok v modernizácii ...
OTS, 5. septembra 2024 9:43
OTS: CGTN: Spoločný pokrok v modernizácii, budovanie čínsko-africkej komunity na vysokej úrovni so spoločnou budúcnosťou
Peking 5. september (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Eric Ngirababyey, ktorý študuje magisterský program na univerzite v provincii Ťiang-su vo východnej Číne, zažil jeden z najvzácnejších momentov na pamiatku svojho školského života v Číne, keď dostal list od čínskeho prezidenta Xi Ťin-pchinga.
V odpovedi z júla minulého roka, ktorú dostal Ngirababyey a ďalších 36 zahraničných študentov magisterského štúdia v odbore auditu na Nanjing Audit University, ich Xi povzbudil, aby sa prostredníctvom auditu snažili lepšie porozumieť Číne a prispeli k prehĺbeniu priateľstva a spolupráce medzi Čínou a ich vlastnými krajinami.
„Na základe vzdelania, štúdia v teréne a tiež dobrej pohostinnosti tejto krajiny sme plánovali napísať list prezidentovi Xi za ich prácu. Ak mám byť úprimný, neočakával som odpoveď už o niekoľko týždňov," povedal Ngirababyeyi.
Predtým ako prišiel Ngirababyeyi do Číny na medzinárodný magisterský program v odbore auditu, pracoval ako audítor v Rwandskom úrade generálneho audítora. Program, spustený v roku 2016, vyškolil viac ako 280 ľudí pracujúcich pre audítorské agentúry v 76 krajinách zapojených do iniciatívy Belt and Road (BRI).
Ngirababyeyi poznamenal, že on a jeho spolužiaci sa o audite naučili veľa a povedal, že svoje audítorské skúsenosti a vedomosti prinesú späť do svojich krajín.
Mladý Rwanďan je len jedným z viac ako 50 000 afrických študentov, ktorí každoročne študujú v Číne. Čína sa podľa čínskej misie pri Africkej únii stala preferovanou vzdelávacou destináciou mnohých mladých Afričanov.
Čína vyškolila viac ako 220 000 pracovníkov z afrických krajín s ohľadom na ich skutočné potreby, uviedol Bai Bin, predstaviteľ Čínskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (China International Development Cooperation Agency –CIDCA), na nedávnom tlačovom brífingu.
Spolupráca Číny s Afrikou v oblasti rozvoja ľudských zdrojov bola veľmi plodná. Okrem toho, že pomohla africkým krajinám vyškoliť mnoho talentov, zároveň zlepšila ich schopnosť nezávislého rozvoja a umožnila im zachovať tempo udržateľného rozvoja, uvádza CIDCA.
24. augusta 2023 na čínsko-africkom dialógu lídrov prezident Xi oznámil, že Čína spustí Plán čínsko-africkej spolupráce v rozvoji talentov. Zdôraznilo sa, že spolupráca v rozvoji talentov medzi Čínou a Afrikou by sa mala orientovať na modernizáciu kapacít riadenia, podporu ekonomického a sociálneho rozvoja, zvýšenie efektivity prostredníctvom vedeckých a technologických inovácií a zlepšovania blahobytu ľudí.
Prezident Xi tiež naliehal na Čínu a Afriku, aby sa v rámci dialógu spojili v záujme modernizácie. Čína je ochotná spustiť iniciatívu na podporu industrializácie Afriky, ktorá podporí Afriku v rozvoji jej výrobného sektora a realizácii industrializácie a ekonomickej diverzifikácie.
V rámci Čínou navrhovanej BRI priniesla čínsko-africká spolupráca plodné výsledky v oblasti infraštruktúry, pričom vysokokvalitné projekty zohrávajú kľúčovú úlohu v podpore priemyselného rozvoja a ekonomickej transformácie Afriky.
Podľa čínskeho ministra obchodu Wanga Wentaa za posledné desaťročie Čína vybudovala v Afrike vyše 6000 kilometrov železníc a ciest, takmer 20 prístavov a viac ako 80 veľkých energetických zariadení.
V roku 2013 prezident Xi oznámil zásadu úprimnosti, skutočných výsledkov, priateľstva a dobrej viery pre čínsku politiku vo vzťahu k Afrike. Počas posledných 10 rokov Čína zostala oddaná tomuto princípu.
Počas prejavu na pekingskom summite Fóra čínsko-africkej spolupráce (FOCAC) v roku 2018 prezident Xi vyjadril presvedčenie, že štafeta čínsko-afrického priateľstva sa bude odovzdávať z jednej generácie na druhú a že Čína a Afrika v spolupráci vybudujú ešte živšie spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou.
V rámci témy „Spojíme ruky pre pokrok v modernizácii a budovanie čínsko-afrického spoločenstva na vysokej úrovni so spoločnou budúcnosťou" sa summit FOCAC v roku 2024 uskutoční v čínskom hlavnom meste Peking od 4. do 6. septembra.
Samit FOCAC by mal podľa očakávaní v roku 2024 preskúmať spôsoby posilnenia priateľstva a spolupráce a napísať novú kapitolu o budovaní čínsko-africkej komunity so spoločnou budúcnosťou.
https://news.cgtn.com/news/2024-09-04/China-Africa-work-for-closer-community-with-shared-future-1wC60a2YHHG/p.html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk