OTS: CGTN: Začiatok novej éry v ázijsko-tichomorskom ...

OTS, 18. novembra 2024 10:15

OTS: CGTN: Začiatok novej éry v ázijsko-tichomorskom rozvoji uprostred globálnej neistoty

Peking 18. novembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Ázijsko-tichomorský región bol v priebehu desaťročí dôležitou hnacou silou globálneho hospodárskeho rastu. V októbri predpovedal Medzinárodný menový fond, že región bude v roku 2024 prispievať ku globálnemu hospodárskemu rastu približne 60 percentami.

Spolupráca Ázie a Tichomoria je zároveň konfrontovaná s výzvami, akými sú stúpajúce tendencie geopolitiky, unilateralizmus a protekcionizmus. Čínsky prezident Si Ťin-pching v tejto súvislosti v sobotu vyzval lídrov členov Ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráce (APEC), aby prevzali väčšiu zodpovednosť.

„Musíme konať solidárne a spolupracovať, aby sme zvládli výzvy, v plnej miere naplnili víziu Putrajaya do roku 2040, vybudovali ázijsko-tichomorskú komunitu so spoločnou budúcnosťou a začali novú éru v ázijsko-tichomorskom rozvoji," povedal Si Ťin-pching na 31. stretnutí ekonomických lídrov APEC v Lime, hlavnom meste Peru.

Čínsky návrh

Na prehĺbenie ázijsko-tichomorskej spolupráce čínsky prezident v sobotu predložil tri návrhy.

Po prvé, Si Ťin-pching zdôraznil potrebu vybudovať otvorenú a prepojenú paradigmu pre ázijsko-tichomorskú spoluprácu, pričom vyzval na zotrvanie v oddanosti multilateralizmu a otvorenej ekonomike.

Čína vynaložila veľké úsilie o otvorenú ázijsko-tichomorskú ekonomiku. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí je Čína najväčším obchodným partnerom 13 ekonomík krajín APEC a aktívne pokročila v budovaní zóny voľného obchodu medzi Čínou a ASEAN, podporovala vysokokvalitnú implementáciu regionálneho komplexného ekonomického partnerstva (RCEP) a uchádzala sa o možnosť pridať sa ku Komplexnej a progresívnej dohode o transpacifickom partnerstve (CPTPP) a k dohode o partnerstve v digitálnej ekonomike.

Po druhé, Si Ťin-pching zdôraznil, že je potrebné, aby sa ekologické inovácie stali katalyzátorom pre ázijsko-tichomorský región a povedal, že ekonomiky APEC by mali presadzovať koordinovanú digitálnu a zelenú transformáciu a rozvoj, aby vytvorili nový impulz a nové hnacie sily pre rozvoj Ázie a Tichomoria.

Čína rozvíja nové kvalitné výrobné sily vo svetle aktuálnych podmienok a prehlbuje spoluprácu so zainteresovanými stranami v oblasti ekologických inovácií. Si Ťin-pching v sobotu oznámil, že Čína spustí globálnu iniciatívu spolupráce v oblasti cezhraničného toku údajov.

Čína predložila iniciatívy na spoluprácu medzi členskými ekonomikami APEC v oblasti ekologického poľnohospodárstva, udržateľného rozvoja miest, prechodu na zelenú a nízkouhlíkovú energiu a kontroly a prevencie znečistenia morí.

Čínsky prezident tiež naliehal na úsilie o podporu všeobecne prospešnej a inkluzívnej vízie rozvoja Ázie a Tichomoria. Údaje, ktoré zverejnilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ukázali, že Čína prispieva 64,2 percenta k hospodárskemu rastu regiónu, 37,6 percenta k rastu obchodu s tovarom a 44,6 percenta k rastu obchodu so službami.

Si Ťin-pching povedal lídrom APEC, že Čína bude prostredníctvom platformy APEC presadzovať iniciatívy na zvýšenie príjmov obyvateľov a podporu rozvoja priemyselných klastrov malých a stredných podnikov s cieľom dosiahnuť všeobecne prospešný a inkluzívny rozvoj ázijsko-tichomorských ekonomík.

Záväzky Číny

Čína bude hostiteľom stretnutie ekonomických lídrov APEC v roku 2026, oznámil Si Ťin-pching v sobotu s tým, že Čína víta všetky strany, aby pokračovali v jazde „rýchlikom", čo sa týka ich rozvoja a rastu spolu s čínskou ekonomikou.

Čínsky prezident zopakoval záväzky Číny týkajúce sa reformy a otvorenia sa. „Reforma a otváranie sa je historický proces, v ktorom Čína a svet spoločne dosahujú rozvoj a pokrok," povedal.

20. ústredný výbor Komunistickej strany Číny na svojom treťom pléne v júli predstavil systematické plány na ďalšie prehĺbenie reforiem vo všetkých oblastiach, pričom bolo uvedených viac ako 300 následných reformných opatrení týkajúcich sa budovania vysokoštandardnej socialistickej trhovej ekonomiky, napredovania kvalitného ekonomického rozvoja, podpory nadštandardného otvárania sa, zlepšovania kvality života ľudí a budovania krásnej krajiny.

Si Ťin-pching vo svojom písomnom prejave na summite generálnych riaditeľov APEC v piatok tiež povedal, že Čína zavedie viac politík pre dobrovoľné a jednostranné otvorenie sa, rozšíri svoju globálne orientovanú sieť vysokoštandardných oblastí voľného obchodu a ešte viac otvorí svoje dvere svetu.

https://news.cgtn.com/news/2024-11-17/Starting-a-new-era-in-Asia-Pacific-development-amid-global-uncertainty-1yAvmNr7lYc/p.html

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring