OTS: CGTN:Ako Čína a Juhoafrická republika začínajú ...
TASR, 23. augusta 2023 15:51
OTS: CGTN:Ako Čína a Juhoafrická republika začínajú "zlatú éru" bilaterálnych vzťahov
Peking, 23. augusta (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Čína a Juhoafrická republika - dve najväčšie rozvojové krajiny sveta - sa vďaka bratskému a súdružskému priateľstvu posunú vo svojich bilaterálnych vzťahoch o krok vpred a ich spolupráca bude plodnejšia v "zlatej ére", keďže lídri oboch krajín sa v utorok stretli v Pretórii.
Počas stretnutia s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom, Si pripomenul ovocie dvojstrannej spolupráce v uplynulom desaťročí vrátane výstavby závodu čínskeho výrobcu áut BAIC Group v Južnej Afrike a založenia Konfuciovho inštitútu na Durban University of Technology v roku 2013, pričom uviedol, že ho teší pokrok, ktorý Južná Afrika dosiahla v oblasti národného rozvoja.
V roku 2018 Si a Ramaphosa predstavili vôbec prvé vozidlo BAIC zmontované na africkej pôde prostredníctvom videolinky. Na oslavu hostiteľstva 15. BRICS Summitu v Južnej Afrike, je závod BAIC Group v Južnej Afrike pripravený realizovať lokalizovanú výrobu vlastných značiek BAIC v roku 2023.
Si na svojej štvrtej štátnej návšteve Juhoafrickej republiky uviedol, že je svedkom dynamického rastu vzťahov Číny a Južnej Afriky, a vyjadril nádej, že obe krajiny budú pokračovať vo svojom priateľstve a prehlbovaní spolupráce.
Posledné tri štátne návštevy Si v Južnej Afrike sa uskutočnili v rokoch 2013, 2015 a 2018.
Upevňovanie väzieb
Tento rok si pripomíname 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Južnou Afrikou. V uplynulých 25 rokoch sa bilaterálne vzťahy zmenili z partnerstva na strategické partnerstvo a potom na komplexné strategické partnerstvo.
V článku s názvom "Plachtenie na obrovskej lodi čínsko-juhoafrického priateľstva a spolupráce smerom k väčšiemu úspechu" Si uviedol, že vzťahy medzi Čínou a Afrikou sú jedny z najživších v rozvojovom svete, a dodal, že vstúpili do "zlatej éry" so sľubnou budúcnosťou.
Po tom, ako sa Južná Afrika oficiálne stala jediným africkým členom v roku 2011, sa skupina BRIC rozšírila na BRICS. V roku 2015 sa Južná Afrika stala prvou africkou krajinou, ktorá podpísala dokument o spolupráci v rámci projektu Belt and Road Initiative.
Teraz sa nachádza v novom historickom bode, Si povedal, že je ochotný spolupracovať so svojím juhoafrickým náprotivkom, aby posunul komplexné strategické partnerstvo Číny a Južnej Afriky na novú úroveň.
Prehĺbenie spolupráce
Si uviedol, že prehĺbenie spolupráce a posilnenie koordinácie je spoločnou snahou oboch krajín a úlohou, ktorú im zverila doba.
V prvom polroku 2023 dosiahol bilaterálny obchod medzi Čínou a Južnou Afrikou hodnotu $28.25 miliárd eur, čo predstavuje medziročný nárast o 11,7%, uviedol Shu Jueting, hovorca Ministerstva obchodu, a dodal, že Čína si udržiava pozíciu najväčšieho obchodného partnera Južnej Afriky už 14 rokov po sebe, zatiaľ čo Južná Afrika je najväčším obchodným partnerom Číny v Afrike už 13 rokov po sebe.
Čína, ktorá má v Juhoafrickej republike investície vo výške viac ako $10 miliárd, je jedným z hlavných zdrojov investícií, uviedol hovorca.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu obe strany spoločne vybudovali a uviedli do prevádzky viac ako 10,000 km železníc, takmer 100,000 km diaľníc a celý rad dôležitých projektov v oblasti infraštruktúry vrátane letísk, prístavov, mostov a elektrární.
Okrem toho obidve hlavné rozvojové krajiny v posledných rokoch spolupracovali aj na rôznych projektoch v oblasti digitálneho hospodárstva, špičkových technológií a čistej energie.
Pokračovanie priateľstva
Okrem rozvíjajúceho sa bilaterálneho obchodu sa obe krajiny môžu pochváliť aj plodnou spoluprácou v oblasti vzdelávania, kultúry a ďalších oblastiach, vďaka ktorej sa obyvatelia oboch krajín lepšie spoznávajú.
Okrem toho, že Čína a Juhoafrická republika usporiadali tri stretnutia Africa-China High-level People-To-People Exchange Mechanism,spoločne budujú aj Luban Workshop - čínsky program odborných dielní, v rámci ktorého sa v zahraničí vzdelávajú talenty - s cieľom podporiť výmeny v oblasti odborného vzdelávania a spoluprácu medzi oboma krajinami, uviedol Chen Xiaodong, čínsky veľvyslanec v Juhoafrickej republike.
Siyabonga Cyprian Cwele, veľvyslanec Juhoafrickej republiky v Číne, uviedol, že Juhoafričania milujú čínske filmy a televízne programy, ako aj čínske kung-fu a čínsku históriu.
V poslednom desaťročí študuje v krajinách druhej strany čoraz viac študentov z Južnej Afriky a Číny.
Uznávajúc, že Južná Afrika začlenila výučbu čínskeho jazyka do svojho národného vzdelávacieho systému v roku 2015, Cwele uviedol, že mnohí juhoafrickí sprievodcovia sa tiež učia čínštinu.
V súčasnosti viac ako 10 univerzít v Číne nadviazalo partnerstvo s univerzitami v Južnej Afrike vrátane partnerstva medzi Severovýchodnou normálnou univerzitou v severovýchodnom čínskom meste Jilin a Pretórijskou univerzitou v Južnej Afrike v roku 2012.
Vychvaľujúc hlboké priateľstvo "súdruhov a bratov" medzi Čínou a Afrikou, Si povedal, že pokračovanie v priateľstve v novom historickom východiskovom bode je úlohou, ktorú nám zverila doba.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-22/How-China-S-Africa-usher-in-golden-era-for-bilateral-ties-1mtRFQB6wpi/index. html
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk