Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 19. apríla 2024 9:37
Druhá fáza bude prebiehať v rokoch 2024 až 2027 v Egypte, Brazílii a Thajsku
Paríž 19. apríla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - UNESCO a spoločnosť Huawei včera na seminári UNESCO (https://www.unesco.org/en/futures-education) o digitálnej budúcnosti vzdelávania spustili druhú fázu projektu Technologicky otvorené školy pre všetkých (TeOSS) a oznámili, že druhá fáza bude prebiehať v rokoch 2024 až 2027 v Brazílii, Thajsku a Egypte. Prvú fázu už využili tisíce pedagógov v Egypte, Ghane a Etiópii.
Cieľom projektu TeOSS, ktorý je v súlade so 4. cieľom trvalo udržateľného rozvoja OSN (https://sdgs.un.org/goals/goal4), je budovať vzdelávacie systémy odolnejšie voči krízam, inkluzívnejšie a odolnejšie voči budúcnosti, a to využívaním technológií na poskytovanie digitálnych zdrojov, odbornej prípravy a politickej podpory pedagógom a študentom.
„Tvárou v tvár bezprecedentnej digitálnej transformácii stojí vzdelávanie na čele a využíva technológie nielen na rozšírenie prístupu, ale aj na nové definovanie samotnej povahy vzdelávania a vedomostí pre budúce generácie," povedala Stefania Giannini, zástupkyňa generálneho riaditeľa UNESCO pre vzdelávanie. „Vďaka partnerom, ako je Huawei, môžeme využiť túto digitálnu revolúciu na vytvorenie inkluzívnej, spravodlivej a na človeka zameranej budúcnosti vzdelávania."
Zhrnutie 1. fázy otvorených škôl
Fáza I programu TeOSS prebiehala v rokoch 2020-2024 v Egypte, Etiópii a Ghane. UNESCO a Huawei podporili ministerstvá školstva troch afrických krajín pri navrhovaní, implementácii a hodnotení systémov otvorených škôl v troch pilotných projektoch.
V rámci tohto procesu sa zástupcovia ministerstiev z troch krajín včera na seminári UNESCO podelili o pokrok, osvedčené postupy a skúsenosti z prvej fázy.
„Cieľom projektu je riešiť vzdelávacie výzvy integráciou digitálnych vzdelávacích platforiem a digitálneho obsahu, ktoré sú v súlade s učebnými osnovami a digitálnymi kompetenciami učiteľov. Snaží sa tiež podporovať modely otvoreného vzdelávania prostredníctvom národných politík digitálneho vzdelávania," povedal Hegazi Idris, poradca ministra pre gramotnosť a celoživotné vzdelávanie, Ministerstvo školstva a technického vzdelávania, Egypt.
• V Egypte podporuje TeOSS 950 000 pedagógov K-12 prostredníctvom Národného centra dištančného vzdelávania.
• V Ghane TeOSS zlepšil národné vzdelávacie platformy pre študentov a pedagógov v celej krajine. V 10 pilotných školách projekt využilo 1 000 učiteľov a 3 000 študentov.
• V Etiópii využíva TeOSS 12 000 študentov a 250 pedagógov na 24 vybraných pilotných stredných školách.
Na seminári UNESCO diskutovali zástupcovia Brazílie, Thajska a Egypta o kľúčových národných problémoch v oblasti vzdelávania a o tom, ako ich môže pomôcť vyriešiť druhá fáza projektu TeOSS.
„Thajsko spustilo digitálne Thajsko s cieľom dosiahnuť digitálne vzdelávanie prostredníctvom pripojenia, obsahu a kompetencií," povedal Suthep Kaengsanthia, stály tajomník ministerstva školstva Thajska.
„Brazília si stanovila cieľ zabezpečiť do roku 2026 univerzálne pripojenie na vzdelávacie účely vo všetkých verejných základných školách v krajine," povedala Barbara Bacellar Rodrigues de Godoy, poradkyňa pre riadenie projektov v oblasti základného vzdelávania, ministerstvo školstva, Brazília.
TeOSS je v súlade s doménou vzdelávania v rámci iniciatívy digitálneho začlenenia TECH4ALL (https://www.huawei.com/en/tech4all) spoločnosti Huawei, ktorej cieľom je využiť technológie na podporu spravodlivosti a kvality vzdelávania.
„Spoločnosť Huawei je plne odhodlaná spolupracovať s UNESCO, vládami a všetkými zainteresovanými stranami na vývoji technologických riešení, ktoré môžu umožniť inkluzívny a udržateľný digitálny svet," povedal Liu Mingju, riaditeľ programovej kancelárie TECH4ALL v spoločnosti Huawei.
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2390837/UNESCO_Huawei_TeOSS_project_country_representatives_UNESCO_Digital_Futures_Education_jpg.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.