Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 16. októbra 2012 13:23
OTS: Kmeňové bunky pomáhajú aj Slovákom – uplatnili sa v regeneratívnej medicíne
Bratislava 16. októbra (TASR-OTS) - Niektorí ľudia s diagnózou, ako napríklad rázštep podnebia alebo poškodenie očnej rohovky, sa už aj na Slovensku liečia kmeňovými bunkami. Rôzne typy týchto buniek využívajú špičkoví lekári a výskumníci, ktorí svoje výsledky prezentovali v rámci jedinečného Okrúhleho stola pri príležitosti Dňa pupočníkovej krvi.
Za jedným stolom diskutovali odborníci z rôznych oblastí medicíny so skúsenosťami s kmeňovými bunkami - Prof. RNDr. Ján Vojtaššák, PhD., Doc. MUDr. Ján Koller, CSc., Mgr. Jana Dragúňová, CSc., MUDr. Jaroslava Payerová a RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. Predmetom ich práce je napríklad využitie mezenchymálnych kmeňových buniek pri nehojacich sa ranách a tkanivových náhradách po chirurgických zákrokoch či pestovanie kmeňových buniek očnej rohovky pre pacientov s ťažkým poškodením zraku po úrazoch. Na stretnutí odzneli aj informácie o pripravovanej klinickej štúdii, ktorej cieľom bude využitie potenciálu vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou. Túto štúdiu pripravuje rodinná banka Cord Blood Center v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou v Bratislave.
Do diskusie sa zapojil aj europoslanec MUDr. Miroslav Mikolášik formou video príhovoru, kde okrem iného vyzdvihol podporu Európskeho parlamentu (EP) v oblasti kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na základe uznesenia z 11. septembra 2012. Ide o mladé bunky uchované v čase „nula“ života jedinca, a preto je ich potenciál množenia najväčší v porovnaní s iným zdrojmi kmeňových buniek, kostnou dreňou či tukovým tkanivom. Dnešná terapia kmeňovými bunkami sa posúva za hranice hematológie a onkológie do oblasti tzv. regeneratívnej medicíny, avšak stovky klinických štúdií sa uskutočňujú najmä mimo Európy. Práve preto sa etická regeneratívna medicína stala jednou z prioritných oblastí podpory v Európskej únii, aby naďalej pribúdali nové aplikácie využitia kmeňových buniek a narastal tak ich potenciál v slovenskej a svetovej regeneratívnej medicíne.
UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
pop gl