OTS: Kombinovanie liekov ohrozuje starších ľudí. Naučte sa liekové pravidlá

TASR, 8. novembra 2024 8:01

Bratislava 8. novembra (TASR/OTS) - S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje spotreba užívaných liekov, pretože starších ľudí trápi viacero zdravotných problémov. Starší ľudia by si mali preto dávať väčší pozor na kombináciu liekov. Aká lieková forma je pre nich vhodná? Ktoré doplnky výživy patria medzi najrizikovejšie? A kedy je ten najlepší čas na užitie liekov? Aj na tieto otázky odpovedá v článku Karin Slezáková, farmaceutická laborantka z trnavskej lekárne Dr. Max.

Najčastejšie sa starší ľudia liečia na hypertenziu, srdcové zlyhávanie, cukrovku, Parkinsonovu chorobu alebo štítnu žľazu. Medzi najrizikovejšie zpohľadu liekových interakcií patria doplnky obsahujúce výťažky z Ginkgo biloba, ľubovníka alebo grepfruitová šťava. Extrakt zginkga má interakčný potenciál hlavne sliekmi na riedenie krvi. Je silným blokátorom PAF (faktoru aktivujúceho krvné doštičky). Spoločné užívanie sliekmi ovplyvňujúce zrážanie krvi, ako napríklad kyselinou acetylsalycilovou alebo warfarinom, môže viesť kzvýšenému riziku krvácania.

Ľubovník sa nesmie užívať spolu santidepresívami, liekmi na cukrovku, antivirotikami, antiepileptikami, niektorými antibiotikami, liekmi na zníženie cholesterolu alebo pri užívaní antikoncepcie. So všetkými týmito liekmi môže interagovať vzmysle zníženia účinku daných liečiv. Grep má podľa najnovších štúdií interakcie sliekmi na liečbu onkologických ochorení, liekmi na zníženie cholesterolu, krvného tlaku, proti alergii, na úpravu srdcového rytmu atiež na liečbu porúch erekcie. V tomto prípade môže dôjsť k zvýšeniu krvnej hladiny daných liečiv.

Lieky proti bolesti azápalu

Najpredávanejšou skupinou liekov vlekárňach sú lieky proti bolesti. Aj pri tejto kategórii by sa mali mať starší ľudia na pozore. „Najvhodnejším liečivom proti bolesti apri teplote je paracetamol. Jedinou výnimkou sú pacienti sochorením pečene,“ vysvetľuje Karin Slezáková z Dr. Max. Skupina liečiv ako ibuprofen, kyselina acetylasalycilová, diclofenac alebo naproxen sú voľnopredajné liečivá, ktoré ľudia môžu použiť na krátkodobú liečbu bolesti alebo zápalu. Zhľadiska bezpečnosti však patria klátkam svyšším rizikovým potenciálom. Vyhýbať by sa im mali predovšetkým starší pacienti sochorením gastrointestinálneho traktu, ochorenia obličiek alebo pacienti užívajúci lieky na ovplyvnenie zrážania krvi. Dajte si pozor na horúce nápoje na liečbu chrípky a prechladnutí, pretože väčšina z nich obsahuje pseudoefedrín a fenylefrín, ktoré môžu ovplyvniť tlak krvi – mali by sa im vyhnúť hlavne ľudia so srdcovými ochoreniami alebo ochoreniami pečene a obličiek. Horúce nápoje obsahujú veľa cukru, preto nie sú vhodné ani pre diabetikov.

Kedy užiť lieky

Správne užívanie liekov má vplyv na ich účinnosť azároveň minimalizuje nežiaduce účinky. „Ak je napísané vpríbalovom letáku, že je potrebné užívať liek nalačno, znamená to užiť ho ráno aspoň pol hodinu pred prvým jedlom alebo dve hodiny po jedle. Voľnopredajné lieky, ako napríklad ibuprofen, paracetamol alebo naproxen, je lepšie užívať po jedle, aby sme čo najmenej zaťažili žalúdok,“ uvádza odborníčka z Dr. Max. Aké lieky sa ešte užívajú nalačno? Sú to napríklad lieky na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny, lieky pôsobiace na kardiovaskulárny systém a na liečbu štítnej žľazy. Lieky na diabetes a cholesterol užívajte radšej po jedle.

Akú liekovú formu zvoliť

Najvhodnejšie je, aby starší ľudia volili lieky, ktoré obsahujú spolu dve, niekedy aj tri liečivá vjednej tabletke, atým sa dokážu odbremeniť od väčšieho počtu tabletiek. „Pri liekoch od bolesti a na teplotu siahnite po čípkovej forme, pri tráviacich problémoch po tekutej forme. Takisto sú na trhu orodispergovateľné tablety, ktoré sa rozpustia už na jazyku, vďaka čomu menej zaťažujú tráviaci systém,“ radí farmaceutická laborantka z Dr. Max.

Liekové interakcie s potravinami

Veľmi časté sú aj interakcie liekov s bežnými potravinami, napríklad s mliekom a mliečnymi výrobkami. Sú síce ideálnym zdrojom vápnika pre naše kosti, avšak nesmú sa konzumovať v rovnakom čase ako napríklad tetracyklínové alebo chinolónové antibiotiká či lieky na štítnu žľazu. Tejto interakcii sa dá ľahko predísť tým, že mliečne potraviny konzumujeme minimálne v dvojhodinovom odstupe od daných liekov.

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring