Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, včera 8:24
OTS: Návrat domov vďaka FIFCO: Kostarika vracia pomocou umelej inteligencie viac ako 36 000 mušlí do ich biotopu, s cieľom obnoviť ekosystém
• Letiská v Kostarike ročne skonfiškujú v priemere šesť ton mušlí, ktoré nazbierajú turisti, čo spôsobuje značné škody na pobreží.
• Tento nástroj AI, ktorý krajina poskytuje vedeckej komunite, sa dá vycvičiť na správnu klasifikáciu druhov po celom svete, aby sa mohli vrátiť do svojich domovských ekosystémov.
Bogotá 22. január (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Zdanlivo neškodný zvyk zbierať mušle ako suveníry vyvoláva znepokojujúcu environmentálnu krízu. Výskum floridskej a barcelonskej univerzity zistil, že zber degraduje pobrežné ekosystémy, ohrozuje biodiverzitu, mení stabilitu sedimentov a oslabuje schopnosť pobrežia odolávať vplyvom klimatických zmien.
V Kostarike na letiskách zabavia značné množstvo mušlí, aby sa zabránilo ich odvozu do zahraničia. Tieto mušle boli celé desaťročia stratené, pretože ich pôvod – či už z Tichomoria alebo Karibiku – nebol známy, a preto sa nemohli bezpečne vrátiť do oceánu. Bez správnej klasifikácie by vrátenie mušlí mohlo prinášať riziká, ako napríklad zavlečenie nepôvodných organizmov, parazitov či mikróbov, ktoré by mohli narušiť miestnu biodiverzitu.
Na vyriešenie tohto problému projekt „Back Home" (Návrat domov) pod vedením organizácie FIFCO (https://www.fifco.com/) v spolupráci so spoločnosťou Imperial (https://imperial.cr/), Ministerstvom životného prostredia a energetiky, AERIS a Univerzitou Kostariky, vyvinul riešenie vhodné na globálnu replikáciu. Tento projekt sa zameriava na opätovné začlenenie mušlí do vhodných oceánskych biotopov vytvorením nástroja na identifikáciu ich pôvodu a vytvorením protokolu pre bezpečný návrat. S cieľom spomaliť ťažbu bola navyše spustená platforma na zvyšovanie povedomia verejnosti s dokumentárnym a vzdelávacím obsahom (https://www.youtube.com/watch?v=ZhxXu2ryteo).
Nástroj AI vyvinutý spoločnosťou FIFCO dokáže klasifikovať mušle z rôznych ekosystémov pomocou fotografie, pričom dosahuje presnosť až 90 % za pár sekúnd. Model bol trénovaný s viac ako 18 500 obrázkami 525 rôznych druhov, vďaka čomu vie efektívne rozlišovať medzi mušľami z Karibiku a Tichomoria, čím sa zabezpečí správna reintegrácia do príslušného prostredia.
V roku 2024 sa vrátilo do svojho prirodzeného prostredia viac ako 36 000 mušlí. Obnovila sa tak ich funkcia v rámci morských ekosystémov. Tento míľnik pomohol vyprázdniť skladovacie kontajnery na jednom letisku a znamenal posun v riešení tohto problému v Kostarike.
Spoločnosť sprístupnila otvorený zdrojový kód modelu vedeckej komunite a umožnila tak iným krajinám trénovať svoje vlastné klasifikačné systémy.
Ďalšie informácie: https://imperial.cr/devueltaacasa/
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2602813/Back_Home_ID_b55503dd13bb.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.