OTS: Nespavosť trápi Slovákov. Odborník radí, ako s ňou bojovať

TASR, 13. novembra 2024 11:26

Bratislava 13. novembra (TASR/OTS) - Nespavosť (Insomnia) trápi čoraz viac Slovákov. Podľa prieskumov ňou trpí až 35 % populácie. Prejavuje sa sťaženým zaspávaním, skorým ranným prebúdzaním, častým budením sa v noci a neschopnosťou znovu zaspať. Spánok je pritom kľúčový pre naše zdravie a fungovanie. Vedeli ste, že až tretinu života prespíme? Bez kvalitného spánku by sme neboli schopní dobre fungovať, pretože počas neho naše telo aj mozog oddychujú a regenerujú sa. Už jedna prebdená noc je pre organizmus veľmi vyčerpávajúca. Poďte sa pozrieť na to, ako zlepšiť spánkový režim, predchádzať nespavosti a ktoré prípravky vedia pomôcť.

V tele sa deje počas spánku viacero životne dôležitých procesov. Najdôležitejším procesom je relaxácia sympatiku – tej časti nervovej sústavy, ktorá sa aktivuje napríklad pri strese alebo aktivite. Taktiež sa počas spánku posilňuje imunitný systém, upevňujú sa spomienky a regenerujú sa tkanivá.

Poruchy spánku

Odporúčaný čas spánku u dospelých je 7 až 9 hodín denne, pričom u detí sa tento čas v závislosti od veku predlžuje. V súčasnosti sa veľmi často stretávame s poruchami spánku, a tou najčastejšou je nespavosť. „Ide o stav, keď nedostatok spánku ovplyvňuje život pacienta. Pri nespavosti sú prítomné ťažkosti pri zaspávaní, budenie sa počas noci, skoré ranné budenie alebo plytký spánok,“ vysvetľuje farmaceut Peter Hnáth z lekárne Dr. Max v Trenčíne. Ak niekto trpí nedostatkom spánku, spôsobuje mu to poruchy pozornosti, únavu, problémy s pamäťou alebo bolesti hlavy.

Nespavosť môžu spôsobovať viaceré príčiny. Často to bývajú iné ochorenia, ako napríklad chronická bolesť, syndróm nepokojných nôh, psychické ochorenia alebo užívanie niektorých liekov. Za nespavosťou môže byť aj traumatická udalosť, ako napríklad úmrtie v rodine. „Dlhodobá nespavosť môže byť dôsledkom zvýšeného krvného tlaku, zvýšenej chorobnosti alebo závažnejších psychických či fyzických problémov,“ upozorňuje Peter Hnáth z Dr. Max.

Aké sú zásady správnej spánkovej hygieny?

• Počas dňa buďte aktívni – pohyb na vzduchu podporí zaspávanie.

• Vyhýbajte sa stresovým situáciám.

• Počas dňa nespite.

• Večer nejedzte ťažké alebo korenisté jedlá.

• Nepite alkohol, čierny čaj, kofeínové alebo energetické nápoje,

• Pred spánkom obmedzte pozeranie na obrazovky televízora, mobilu a tabletu.

• Chodievajte spať približne v rovnakom čase.

• Pred spaním vyvetrajte. Ideálna teplota pre zdravý spánok je okolo 18 stupňov Celzia.

• Vytvorte rituál pravidelne sa opakujúcich upokojujúcich činností.

• Odstráňte alebo obmedzte všetky rušivé faktory, ako napríklad svetlá z ulice, svetlo digitálneho budíka, vŕzgajúcu posteľ a pod.

Pomoc z lekárne a prírody

Ak máte nekvalitný spánok aj napriek dodržiavaniu vyššie spomenutých zásad, môžete siahnuť po niektorom z voľnopredajných prípravkov z lekárne. Aktuálne je najpoužívanejším prípravkom melatonín. „Je to telu vlastná látka, ktorá sa tvorí v mozgu najmä pred a počas spánku. Označuje sa tiež ako spánkový hormón a u ľudí s nespavosťou je jeho hladina znížená. Na trhu existuje viacero foriem melatonínu – tablety, želé alebo sprej. Ideálny čas na užitie je 30 minút pred spánkom v dávke 0,5 až 1 mg,“ radí farmaceut.

Upokojujúce účinky majú aj niektoré rastliny a výťažky z nich. Používajú sa vo forme tabliet alebo čajov, a to buď samostatne alebo v kombináciách. Sú to levanduľa, valeriána, chmeľ alebo medovka. „Užite ich pol hodinu až hodinu pred spánkom na upokojenie a navodenie spánku,“ dopĺňa Peter Hnáth z Dr. Max. Pozor si podľa jeho slov treba dať na prípravky s obsahom ľubovníka pre množstvo interakcií s liekmi.

V lekárňach Dr. Max aj v e-shope www.drmax.sk prebiehajú do 15. novembra Dni zdravého spánku. Počas týchto dní čakajú návštevníkov lekární a e-shopu okrem odborného poradenstva aj zľavy na vybrané produkty značky Dr. Max, ktoré napomáhajú zdravej spánkovej rutine.

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring