Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 7. júna 2024 11:33
Bratislava 7. júna (TASR/OTS) - Galéria SPP prináša ďalšiu zo svojich pravidelných expozícií, ktorá tentokrát prepája tému krajinnej maľby a fantazijných motívov ľudského osudu. V dielach autorov Milana Stana a Márie Kovalčíkovej - Wilczek objavíte čaro slovenskej prírody i skryté posolstvá v kontexte súčasnej doby. Výstava má názov Chvála krajiny a Ľudia a príbehy.
Svoju umeleckú cestu započali obaja umelci, hoci každý v inom časovom horizonte, na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave na oddelení Grafiky. Pre zaujímavosť, na slávnej „ŠUPke“ študovali aj režiséri Juraj Jakubisko a Jozef Bednárik, legendárny mím Milan Sládek alebo herečka Zdena Studenková. Mária Kovalčíková - Wilczek, ktorá je zároveň i výtvarnou teoretičkou, sa dnes venuje predovšetkým maľbe na plátno, pričom jej hlavnou témou sú fantazijné motívy reflektujúce súčasny život a jeho dynamizmus.
„Moje obrazy znázorňujú človeka, jeho existenciu od dávnych dôb po súčastnosť. V jednotlivých obrazoch zachytávam antickú mytologickú scénu, zameranú na ženské bytosti, ktoré zohrali v gréckych bájach dôležité symbolicko-mytologické a aj ľudské poslanie. Súčasťou jednotlivých zobrazených postáv býva vždy aj mužský protipól – hrdina, osloboditeľ, ktorého síce prvoplánovo nevidíme, ale je zašifrovaný v abstraktne riešenom pozadí,“ vysvetľuje umelkyňa, ktorá je, netypicky, zároveň aj kurátorkou výstavy v Galérii SPP.
Milan Stano patrí medzi oceňovaných autorov krajinárskeho umenia. Prírodu zachytáva priamo v teréne, vďaka čomu majú jeho diela autentický a živý charakter. Podľa jeho vlastných slov, samotná krajina je jeho ateliérom.
„Krajina má pre mňa ako maliara osobité čaro. Dýcha z nej atmosféra, ktorá ma do nej vťahuje. Bola a je mojou večnou inšpiráciou. Pre mňa je to slovenská krajina, i keď som pochodil so svojím maliarskym stojanom desiatky krajín v rozličných svetadieloch. V cudzej krajine človek skôr pochopí tú svoju a začne si ju aj vážiť,“ vysvetľuje autor.
Obe výstavy, Chvála krajiny a Ľudia a príbehy, si budú mocť záujemkyne a záujemcovia pozrieť od 7. 6. do 30. 8. 2024 v priestoroch Galérie SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Vstup je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Galéria SPP je otvorená v pracovné dni od 10.00 do 18.00 h.
Mária Kovalčíková - Wilczek pochádza z Bratislavy, kde umenie tiež vyštudovala, najprv na Strednej škole umeleckého priemyslu (odbor grafika) a neskôr na Filozofickej fakulte UK (odbor Veda o výtvarnom umení). Jej umelecká kariéra má dva smery – teoretický a praktický. Pôsobila v Slovenskej národnej galérii ako odborná pracovníčka v oddelení archívu vytvarného umenia, neskôr zastávala post odbornej redaktorky v časopise Vytvarny život a príležitostne sa venovala ilustrácii. Ako autorka grafík a malieb má za sebou viacero výstav. Svoju pozornosť dnes venuje najmä portrétom súčasných ľudí, inšpirovaná ich emocionalitou a osobitým výzorom. Je členkou Spoločnosti voľnych vytvarnych umelcov (SVVU), Združenia historikov moderného vytvarného umenia (ZHMVU), Umeleckej besedy slovenskej (UBS) a spolku Sporofa.
Milan Stano vyrastal v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom. Umelecké vzdelanie získal na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a u maliara Ernesta Zmetáka. Od roku 1966 venuje sa kreslenému humoru a uverejňuje ho v slovenskych, českych a zahraničnych periodikách. Založil Vydavateľstvo Štúdio humoru, satiry atď. a začal vydávať nezávisly humoristicko-satiricky časopis Kocúrkovo. Umelecké cesty ho zaviedli do 23 krajín, ktoré zvečnil vo svojich dielach. Z ciest po svete napísal a vydal knihu Putovanie za obrazmi, ktorá získala medzinárodnú cenu E. E. Kischa. Na svojom konte má aj knihy Chvála krajiny (z ciest po Slovensku), Maľba (o svojej maliarskej tvorbe) a Grafika (o grafickej tvorbe). Zaznamenal vyše 90 samostatnych autorskych vystav a 150 kolektívnych vystav doma i v zahraničí.
Galéria SPP bola založená v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave, len niekoľko minút pešej chôdze od Nivy Tower, či Pradiarne 1900, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná aj mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 10.00 do 18.00 h. Vstup je bezplatný. Kontakt: galeria@spp.sk.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.