Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 27. novembra 2012 14:22
Bratislava 27. novembra (TASR-OTS) - Otvorený list účastníkov XXV. snemu SLeK poslancom NR SR:
Vážená pani poslankyňa,
vážený pán poslanec, na najbližšej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá začne v utorok 27. novembra 2012, budete v II. čítaní rokovať aj o dôležitých vládnych návrhoch noviel zákona o liekoch a zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.
Dovoľte nám, účastníkom XXV. snemu Slovenskej lekárnickej komory v Košiciach, požiadať vás o podporu a schválenie týchto vládnych návrhov.
Tieto návrhy prinášajú nesporné pozitíva, ktoré zlepšia dostupnosť liekov pre slovenských pacientov a štandardizujú slovenský liekový trh na všetkých úrovniach od transparentnejšej cenotvorby liekov, ich vstupu na trh, úpravy podmienok prevádzkovania lekární až po obmedzenie marketingových aktivít. V súvislosti s novou úpravou marketingových aktivít zvlášť pozitívne vnímame zákaz poskytovania akýchkoľvek výhod pri výdaji liekov na lekársky predpis.
Týmto listom Vás chceme informovať o pozitívach, ktoré tento krok prinesie celému odvetviu, ako aj občanom – pacientom. V kontexte systémovej úpravy oboch noviel zákonov predložených vládou SR Vás zároveň chceme požiadať o dôsledné zhodnotenie a nepodporenie pozmeňovacieho návrhu poslanca Richarda Rašiho, ktorý v rozpore s pôvodným vládnym návrhom zavádza možnosť manipulácie doplatkov za lieky na úrovni distribútorov a lekární.
Od roku 2003 platí zo zákona zásada tzv. „pomernej úhrady“, podľa ktorej pri znížení ceny lieku v lekárni pomer úhrady poisťovne a pacienta zostáva nezmenený. Pomerná úhrada je jedným z kľúčových regulačných nástrojov v rámci kategorizácie liekov a neumožňuje farmaceutickým výrobcom meniť ceny liekov inak, ako v riadnom kategorizačnom konaní (čím neprichádza k umelému zvyšovaniu ceny liekov a úhrady poisťovne). Význam takejto úpravy potvrdzuje fakt, že po jej zavedení prvýkrát medziročne spotreba liekov klesla tak vo finančnom, ako aj v kusovom vyjadrení.
Tzv. vernostné systémy, ktoré tento nástroj obchádzali, vo výraznej miere zvyšujú spotrebu liekov. V období rokov 2005-2009, keď boli na Slovensku povolené, stúpli náklady na lieky o takmer 70%!
Vládny návrh novely zákona, ktorý ruší vernostné systémy, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská prezentovala aj v liste účastníkom Lekárnického kongresu v Žiline, 20. októbra 2012 slovami: „Okrem iného navrhujeme zrušiť vernostné systémy, pretože priestor pri cenotvorbe liekov vidím jednoznačne v tom, že treba znížiť cenu lieku pre všetkých užívateľov, nie riešiť to čiastkovými zľavami, ktoré v konečnom dôsledku siahajú do vrecka pacientom a sú iba marketingovým ťahom, jednoducho – vernostné systémy nepatria do lekární, ktoré sú zdravotníckymi zariadeniami.“
Rovnako sa ministerstvo vyjadrilo aj v dôvodovej správe predkladanej novely: „Vernostné systémy sú nesystémovým opatrením, pretože v celom zákone sa marketingové aktivity zakazujú a platné znenie zákona umožňuje používať ich len poskytovateľom lekárenskej starostlivosti vo verejných lekárňach a v pobočkách verejných lekární a sú zacielené na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva, na pacientov ako priamych užívateľov liekov.“
V pozdravnom liste adresovanom účastníkom Lekárnického kongresu v Žiline, predseda výboru pre zdravotníctvo NR SR Richard Raši, píše: „Teší ma, že poslanci Národnej rady už v prvom čítaní prerokúvali zákon, ktorý ruší vernostný systém aj rozmach sieťových lekární na Slovensku. Po schválení sa tak vďaka novele zákona opäť posilní zdravotnícky charakter lekární. Aby v nich nedominovala maximalizácia zisku a marketing, ale predovšetkým odbornosť, vedomosti aj potreby pacientov.“
Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec, Ako lekárnici vnímame zákaz vernostných systémov ako krok správnym smerom, tak k štandardizácii situácie v lekárenstve na Slovensku, ako aj k posilneniu bezpečnosti a odborného prístupu lekárnikov k pacientom. Vernostné systémy na lieky na recept sú z krajín EÚ zakázané vo Švédsku, Fínsku, Dánsku, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Grécku, Taliansku či Francúzsku. Vo viacerých krajinách EÚ súdy jednoznačne rozhodli, že cenová regulácia má v solidárnom systéme zaručiť výdaj liekov za jednotné ceny. Veríme preto, že na nasledujúcej schôdzi parlamentu zahlasujete za posilnenie zdravotníckeho charakteru lekární a ich odborného zamerania a podporíte novelu zákona č. 362/2011 Z. z. v znení vládneho návrhu, ktorý prešiel prvým čítaním. Zároveň Vás žiadame o odmietnutie pozmeňovacieho návrhu poslanca Richarda Rašiho, ktorý vznikol na poslednú chvíľu a dlhodobo naruší stabilitu zásobovania liekmi v SR. Návrh zásadným spôsobom mení dlhodobo nastavené regulačné mechanizmy cenotvorby liekov. Sme presvedčení, že takýto krok by mal prejsť minimálne štandardným pripomienkovým konaním a odbornou diskusiou všetkých zúčastnených strán. Je systémovo oveľa horšou obdobou rušených vernostných systémov, s oveľa nebezpečnejším dopadom na pacienta, slovenské lekárenstvo a verejné financie. Čo je na tomto návrhu najhoršie (pre občana – pacienta, ako aj pre celé odvetvie)? de facto odovzdáva lekárenstvo do rúk dominantnej siete lekární vlastnenej finančnou skupinou Penta. Pritom verejnosti bol predložený len pár minút po odovzdaní tendenčnej a manipulatívnej petície tejto firmy do podateľne NR SR.
V Košiciach 25. 11. 2012 Účastníci XXV. Snemu Slovenskej lekárnickej komory
Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
mš jk