OTS: Podľa štatistík sú Slováci v oblasti prevencie ...

TASR, 26. augusta 2024 10:15

OTS: Podľa štatistík sú Slováci v oblasti prevencie na chvoste EÚ. V jednej oblasti sa však výrazne zlepšujeme.

Slovensko je na chvoste EÚ v oblasti prevencie. Podľa štatistík by sme pritom mnohé choroby či úmrtia odvrátili, ak by sme častejšie navštevovali špecialistov. V oblasti starostlivosti o zrak však ideme príkladom a zrak sa Slovákom postupne zlepšuje, hlásia optici.

Bratislava 26. augusta (TASR/OTS) - To, že prevencia je lepšia ako liečba, netvrdia len odborníci, ale tiež výsledky správy Európskej komisie z roku 2021. Tie hovoria, že Slovensko má jednu z najvyšších mier úmrtnosti z príčin, ktorým sa dá predchádzať a ktoré je možné liečiť. Ročne tak zomrie na odvrátiteľné úmrtia až 11 tisíc ľudí. A hoci sa na zhoršujúci sa zrak neumiera, predsa len ide o náš najdôležitejší zmyslový orgán, bez ktorého si nevieme predstaviť každodenné fungovanie. Prognózy odborníkov pritom hovoria, že ak sa oň nebudeme riadne starať, do roku 2050 postihne problém so zrakom viac než polovicu celkovej populácie. Na Slovensku však ideme proti tomuto trendu. Aj keď Slováci na viaceré preventívky často nechodia, podľa dát očnej optiky FOKUS sa o svoj zrak starajú čoraz viac a optometristov pravidelne navštevujú.

„Po rokoch intenzívnej komunikácie konečne vnímame, že Slováci sa o svoj zrak začínajú starať. Je pritom najvyšší čas, keďže z našich dlhodobých meraní vyplýva, že každý tretí zmeraný Slovák používa nesprávnu dioptrickú korekciu alebo ju nepoužíva vôbec, napriek tomu, že by mal,“ vysvetľuje Martin Slaný, odborný garant očnej optiky FOKUS a dodáva: „Ročne ku nám prídu tisícky Slovákov, ktorí majú začínajúci či pokročilý problém so svojim zrakom. Sme radi, že sa začínajú starať o svoj zrak čoraz pravidelnejšie a nepodceňujú potenciálne problémy so zrakom, ktoré sú v neskoršom štádiu už ťažšie riešiteľné až nezvratné. Prevencia je v tomto prípade kľúčom, nakoľko vďaka včasnému zachyteniu problému so zrakom vieme pristúpiť ku správnej korekcii a prispieť tak k potlačeniu či spomaleniu progresie problému.“

Prevencia problémov so zrakom je kľúčová z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, mnohé očné choroby a problémy so zrakom, ako napríklad katarakta (šedý zákal), glaukóm (zelený zákal) alebo degenerácia sietnice, majú tendenciu postupovať pomaly a bez výrazných príznakov vo svojich počiatočných štádiách. „To znamená, že mnoho ľudí si nevšimne problémy so zrakom, kým sa nevyvinú do pokročilých štádií, kedy je liečba ťažšia a môže byť už neskoro na obnovenie zraku,“ upozorňuje ďalej Martin Slaný.

Viac ako tretina Slovákov používa nesprávne okuliare

Súčasná doba je typická tým, že ľudí núti nadmerne pozerať na strednú a blízku vzdialenosť, na čo historicky naše oči neboli uspôsobené. Dnes majorita Slovákov denne pozerá na televíziu, obrazovky počítačov a mobilov kombinovane aj viac ako 8 hodín denne. Oko človeka pritom ľahšie ostrí na diaľku a na blízko to zvláda len kratšiu dobu. Zrak tak dostáva zabrať, a to i v kombinácii s ďalšími nástrahami.

V roku 2020 bola napríklad myopia (krátkozrakosť) v celosvetovej populácii zastúpená u 31,5 % ľudí. Až tretina obyvateľstva teda nevidí dobre do diaľky. Predpovede uvádzajú, že v roku 2050 to bude až 50 %. Prevencia je kľúčom k zachovaniu zdravia očí a zraku a je dôležité uvedomiť si, že i malé úsilie v prevencii môže mať veľký vplyv na celkové zdravie očí. „Z našich dlhodobých meraní vieme, že až tretina ľudí používa okuliare s nesprávnou korekciou či dokonca žiadnou, napriek tomu, že by ju potrebovali. To v praxi znamená, že si oči ešte viac namáhajú a prispievajú tak k postupnému zhoršeniu svojho videnia. Očné vady ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sa dnes dajú naozaj účinne riešiť. Človek sa nemusí trápiť celý život tým, že vidí rozmazane. Stačí navštíviť očných špecialistov a absolvovať vyšetrenie zraku aspoň raz ročne,“ uviedol Martin Slaný a ďalej dodal: „Pozitívnym znamením však je, že už dnes môžeme povedať, že zaznamenávame rastúci trend zvýšenej starostlivosti o zrak u Slovákov a veríme, že aj častou návštevou optiky a optometristov dokážeme časom prispieť k tomu, že sa náš zrak bude aj naďalej zlepšovať,“ uzavrel Martin Slaný.

Odborník radí:

- Vyšetrenie u očného lekára či optometristu by ste mali absolvovať aspoň 1x ročne

- Pri akýchkoľvek problémoch so zrakom je dobré čo najskôr navštíviť očného lekára alebo optometristu, aby ste predišli vývinu ďalších problémov so zrakom

- Pri celodennej práci za počítačom je dobré dodržiavať pravidlo 20-6-20, tzn. každých 20 minút je dobré preostriť a pozrieť na objekt vzdialený zhruba 6 metrov po dobu 20 sekúnd

- Pri práci s počítačom či inými obrazovkami je dobré používať sklá (dioptrické alebo aj bez dioptrií) s tzv. anti-modrým filtrom, ktorý chráni pred škodlivým modrým svetlom. To vyžarujú obrazovky digitálnych zariadení a prispieva k bolestiam hlavy a očí, ako aj k nespavosti

Kontakt pre média:

Michal Krajčír

PR Manager

michal.krajcir@fokusoptika.sk

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring