Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 3. júna 2024 16:37
OTS: Podľa susedov môže byť Palma vzorom pre revitalizáciu brownfieldov, jej oživenie nie je podľa nich dobré odkladať
Bratislava 3. júna (TASR/OTS) - Odkladať revitalizáciu spustnutého pozemku po bývalom priemyselnom závode Palma na Račianskej ulici v Bratislave nie je dobrý nápad. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý začiatkom mája počas podujatia Palma LIVE realizovala agentúra AKO. Zúčastnilo sa ho 480 respondentov, z ktorých si 86 % myslí, že k oživeniu Palmy by malo dôjsť čím skôr. O tom, že je lepšie s obnovou počkať, bolo presvedčených iba 5 % účastníkov ankety.
„Platí, že skorú revitalizáciu Palmy si želajú najmä tí, ktorí žijú neďaleko pripravovaného projektu. Z priamych susedov chce Palmu čím skôr oživiť 90 % opýtaných. Čakať ale nechce ani drvivá väčšina ľudí z Rače či iných častí Nového Mesta,“ hovorí Václav Hřích, managing director agentúry AKO.
„Najčastejšou otázkou, na ktorú sme počas podujatia Palma LIVE odpovedali, bolo: Kedy začnete stavať?,“ hovorí Filip Gulan zo spoločnosti Corwin. Aktuálne najväčšou prekážkou spustenia revitalizácie brownfieldu je neaktuálny územný plán, ktorý stále počíta s priemyselnou funkciou tohto územia. Developer však verí, že sa ju v spolupráci s mestom podarí odstrániť. Odborníkom bratislavskému magistrátu v tomto smere poskytuje plnú súčinnosť, absolvoval s nimi desiatky stretnutí a projekt tvoril aj na základe strategických dokumentov metropoly. Výsledkom je kladne prerokovaný čistopis Urbanistickej štúdie, ktorý by mesto malo využiť ako podklad pre zmenu územného plánu.
Bývať v Palme by chceli najmä susedia
V Palme by 91 % účastníkov prieskumu vedelo tráviť voľný čas, 65 % by si tu vedelo predstaviť bývať a 46 % pracovať. Najviac tých, ktorí vnímajú Palmu ako dobré miesto na bývanie, bolo v skupine ľudí, ktorí už dnes žijú v jej priamom susedstve. Na druhom mieste boli ostatní obyvatelia mestskej časti Nové Mesto.
„Aj tento prieskum potvrdil naše každodenné skúsenosti, že o Palmu sa najviac zaujímajú jej priami susedia. Sú to oni, ktorí by chceli jej služby najviac využívať. Ide napríklad o rodiny s malými deťmi, ktorým v okolí chýba lepšia občianska vybavenosť, prípadne by sa chceli presťahovať do väčšieho bytu, no v lokalite by radi zostali,“ približuje Filip Gulan.
Plán revitalizácie brownfieldu sa páči 86,3 % návštevníkom podujatia Palma LIVE, iba necelých 12 % (predovšetkým ľudí žijúcich mimo Bratislavy) ho nepoznalo. Odpoveď „plán revitalizácie poznám, no nepáči sa mi“ zvolilo necelé percento opýtaných.
Približne 9 z 10 opýtaných si myslí, že Palma môže slúžiť ako vzor pre revitalizáciu iných brownfieldov. Oceňujú najmä oživenie dnes mŕtveho priestoru, zachovanie vybraných priemyselných budov, tešia sa na viac zelene v dnes pustom areáli, či na potenciál Palmy podporiť komunitný život v lokalite. Z funkcií, ktoré dnes respondentom v lokalite najviac chýbajú, sa najčastejšie spomínali oddychové plochy, služby vrátane gastra, športoviská, či priestory pre kultúru, ktoré chce priniesť aj plán novej Palmy.
Palma má spĺňať princípy tzv. 15-minútového mesta, ktoré ľuďom z okolia ponúka množstvo služieb dostupných pešo či na bicykli. „Uvedomujeme si, že otázka dopravy na Račianskej je aj v tomto kontexte pre susedov dôležitá. Preto sme sa ich pýtali, aký typ dopravy túto ulicu najviac zaťažuje,“ približuje Filip Gulan. Najväčšou záťažou sú podľa opýtaných autá ľudí, ktorí v Bratislave nebývajú a do hlavného mesta dochádzajú. Túto možnosť zvolilo takmer 70 % respondentov.
Prieskum medzi takmer 5,5-tisíc dospelými návštevníkmi Palma LIVE zrealizovala agentúra AKO podľa medzinárodných štandardov kvality WAPOR, ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je AKO členom. Metódou Paper Assisted Personal Interviewing (anketa) oslovila náhodnú vzorku 480 respondentov, z ktorých cca 43 % tvorili muži a 57 % ženy. Vyvážené zastúpenie vo vzorke zapojených návštevníkov podujatia tvorili ľudia žijúci v blízkom či vzdialenejšom susedstve projektu a Bratislavčania, ktorí sú z iných mestských častí ako Nové Mesto a Rača.
Palma LIVE organizoval Corwin v spolupráci s Novou Cvernovkou a jej tradičným podujatím Deň otvorených ateliérov.
Ak vás zaujímajú vizualizácie projektu Palma, prípadne fotografie z eventu Palma Live, nájdete ich na TOMTO LINKU (https://www.dropbox.com/t/2LRkXvHAXfFjKOaR).