OTS: Potreba väčšieho úsilia v oblasti vedecko-technickej spolupráce
OTS, 29. apríla 2024 9:53
Peking 29. apríla (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Správa denníka China Daily:
Úradníci, odborníci aj vedúci pracovníci spoločností sa vo štvrtok v Pekingu zhodli, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti vedy a techniky, preskúmanie spôsobov spoločného riešenia dôležitých globálnych problémov prostredníctvom technologických inovácií a vývoj nových kvalitných výrobných síl.
Pri príležitosti slávnostného otvorenia fóra Zhongguancun Forum 2024 podpredseda vlády Ding Xue-xiang povedal, že Čína je ochotná spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na uplatnení konceptu otvorenej, férovej, spravodlivej a nediskriminačnej medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce a spoločne formovať globálnu vedecko-technickú komunitu.
Krajina sa bude zaoberať novým modelom vzájomne prospešnej globálnej spolupráce v oblasti vedecko-technických inovácií a odstráni bariéry obmedzujúce tok vedomostí, technológií, talentov a iných inovačných faktorov s cieľom spoločne vytvoriť otvorený inovačný ekosystém.
Yin Li, tajomník mestského výboru Komunistickej strany Číny v Pekingu, uviedol, že hlavné mesto zintenzívni snahy o zlepšenie svojich inovačných kapacít, urýchli budovanie popredných svetových vedeckých a technologických parkov, zvýši investície do základného výskumu a dosiahne prielom v kľúčových technológiách v hlavných oblastiach.
Podľa údajov z ministerstva vedy a techniky prekročili čínske investície do výskumu a vývoja v roku 2023 3,3 bilióna juanov (455,4 miliardy dolárov), čo je medziročný nárast o 8,1 percenta a výdavky na základný výskum dosiahli 221,2 miliardy juanov, čo je nárast o 9,3 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Sila Číny v oblasti vedeckých a technologických inovácií zaznamenala v posledných rokoch veľký skok. Marco Aleman, zástupca generálneho riaditeľa Svetovej organizácie duševného vlastníctva (World Intellectual Property Organization – WIPO), povedal, že Čína je hnacou silou inovácií, ktoré prispievajú ku globálnemu rastu a udržateľnému rozvoju.
Podľa organizácie WIPO je krajina globálnym lídrom v oblasti inovácií, na 12. mieste v globálnom inovačnom indexe 2023 a ku konca minulého roka vlastnila 24 zo 100 najlepších vedeckých a technologických klastrov na svete, pričom sa prvýkrát umiestnila celosvetovo na prvom mieste.
Quarraisha Abdool Karim, prezidentka Svetovej akadémie vied (World Academy of Sciences), uviedla, že zabezpečenie udržateľnej budúcnosti prostredníctvom partnerstva a spolupráce vytvára príležitosť pre všetkých účastníkov preskúmať nové cesty k dosiahnutiu cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja.
Lei Jun, zakladateľ a generálny riaditeľ čínskej technologickej spoločnosti Xiaomi Corp, uviedol, že spoločnosť bude naďalej zvyšovať investície do výskumu a vývoja a snažiť sa o prelom v kľúčových technológiách.
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2398374/Visitors_interact_a_humanoid_robot_opening_2024_Zhongguancun_Forum_Beijing.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk