Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 26. novembra 2024 9:37
OTS: Reju a Nouvelles Fibres Textiles spolupracujú na cirkulárnom ekosystéme textilného odpadu vo Francúzsku
Paríž 26. novembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Reju™ (https://www.reju.com/), progresívna spoločnosť zaoberajúca sa regeneráciou textilu, a francúzska spoločnosť Nouvelles Fibres Textiles (NFT) (https://www.nouvellesfibrestextiles.com/), ktorá sa špecializuje na zhodnocovanie textílií po skončení životnosti, dnes oznámili spoluprácu v oblasti získavania a recyklácie textilného odpadu s cieľom podporiť budovanie obehového ekosystému vo Francúzsku. Spoločnosť NFT bude spoločnosti Reju dodávať druhotné suroviny získané z použitého alebo nepoužitého textilného odpadu na recykláciu a výrobu regenerovaného polyesteru Reju Polyester™.
Spoločnosti Reju a NFT budú spolupracovať na rozšírení infraštruktúry na zber a spracovanie odevného a textilného odpadu z post-spotrebiteľských a post-priemyselných zdrojov. Spolupráca tiež umožní otvorený dodávateľský reťazec a zaručí 100 % vysledovateľnosť recyklovaných materiálov.
Spoločnosť Reju vyvíja infraštruktúru na spracovanie textilného odpadu a jeho regeneráciu vo veľkom meradle, počnúc polyesterom. Očakáva sa, že konečný produkt – Reju Polyester™ – bude mať o 50 % nižšiu uhlíkovú stopu ako panenský polyester a bude sa dať regenerovať donekonečna. Prvý demonštračný závod spoločnosti Reju – Regeneration Hub Zero – je už v prevádzke vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku a bude uvedený do prevádzky, aby umožnil výrobu Reju PET v roku 2025.
Materiály dodané spoločnosťou NFT sa budú spracovávať v novom Regeneračnom centre Zero spoločnosti Reju v nemeckom Frankfurte a v budúcich Regeneračných centrách Reju v Európe.
Spoločnosť NFT a jej partneri otvorili v novembri 2023 jedinečný polopriemyselný areál a výskumné centrum na recykláciu textilu. Pilotná linka je prvou linkou, ktorá kombinuje automatizované technológie triedenia spoločnosti Pellenc ST s trhacími linkami spoločnosti Andritz na spracovanie veľkého množstva postindustriálneho a postspotrebiteľského textilného odpadu, odstránenie tvrdých bodov a ich premenu na priemyselné vlákna a suroviny pre nové recyklačné technológie, ako je Reju. Spoločnosť NFT tiež poskytuje druhotné suroviny pre rôzne priemyselné odvetvia vrátane netkaných textílií, izolácií, kompozitov, plastov a iných textílií.
Patrik Frisk, generálny riaditeľ spoločnosti Reju: „Spoločnosti Reju a Nouvelles Fibres Textiles využívajú inovácie a spoluprácu na urýchlenie prechodu na obehový textilný ekosystém. Toto cenné partnerstvo dokazuje náš spoločný záväzok riešiť problém textilného odpadu a vyvíjať nové spôsoby využívania zdrojov, ktoré máme v rámci miestnych dodávateľských reťazcov. Keďže zber textilného odpadu je v Európskej únii povinný od roku 2025*, je nevyhnutné, aby sme mali škálovateľné systémy a partnerstvá na spracovanie vyzbieraného odpadu a zabránili jeho skládkovaniu alebo spaľovaniu. Spoločnosti Reju a NFT spoločne vytvárajú technológiu a infraštruktúru na regeneráciu a opätovné použitie materiálov v rôznych odvetviach a menia spôsob, akým využívame naše zdroje."
Eric Boël a Etienne Wiroth, spoluriaditelia spoločnosti Nouvelles Fibers Textiles: „Po šiestich rokoch výskumu a spolupráce je spoločnosť Nouvelles Fibres Textiles pripravená spolupracovať s profesionálmi, ktorí potrebujú recyklovať svoj textil. Máme inovatívne riešenie na kľúč, ktoré transformuje heterogénne toky textilu po skončení životnosti na vysokokvalitné homogénne suroviny a zároveň zabezpečuje ich vysledovateľnosť. Naše partnerstvo so spoločnosťou Reju otvára cestu k trvalej udržateľnosti: obehový, lokálnejší, menej uhlíkovo náročný a viac spolupracujúci priemysel – v podstate priemysel, ktorý robí dobro!"
*Viac informácií o rámcovej smernici Európskej únie o odpadoch (WFD) nájdete tu: https://www.eea.europa.eu/publications/management-of-used-and-waste-textiles
O spoločnosti Reju
Reju je spoločnosť na regeneráciu materiálov zameraná na vytváranie inovatívnych riešení na recykláciu polyesterového textilu a PET odpadu. Cieľom spoločnosti Reju, ktorú vlastní spoločnosť Technip Energies a ktorá využíva technológiu pochádzajúcu z výskumu IBM, je vytvoriť globálny kruhový ekosystém recyklácie textilu s cieľom riešiť problematiku PET plastu nachádzajúceho sa v textile. Viac informácií nájdete na stránke https://www.reju.com/.
O spoločnosti NFT
Spoločnosti Tissages de Charlieu Groupe a Synergies TLC vytvorili partnerstvo s cieľom vytvoriť spoločnosť Nouvelles Fibres Textiles: prvá priemyselná infraštruktúra, ktorá využíva automatizované riešenia spoločnosti ANDRITZ na triedenie a recykláciu textílií, zahŕňajúce technológie triedenia od spoločnosti Pellenc ST. Dokáže automaticky triediť oblečenie podľa zloženia a farby a dokáže tiež odstrániť pevné body a rozstrapkať tkaniny odevov. Na konci linky vyrába spoločnosť Nouvelles Fibres Textiles druhotnú surovinu určenú pre priemyselné odvetvia, ktoré používajú textilné vlákna (napr. drvenie/pradenie, netkané textílie, kompozitné materiály atď.). Spolu s našimi partnermi, spoločnosťami ANDRITZ a Pellenc ST, a všetkými našimi zákazníkmi vykonávame reálne výroby a aplikovaný priemyselný výskum s cieľom riešiť výzvy v oblasti zhodnocovania a udržateľnosti dodávateľského reťazca. Spoločnosť Nouvelles Fibres Textiles už kladie základy druhého závodu na prípravu materiálov, ktorého výstavba je naplánovaná na rok 2026 a ktorý bude mať ročnú kapacitu 20 až 30 tisíc ton použitého textilu a vytvorí približne tridsať priamych pracovných miest.
Vytvorenie spoločnosti Nouvelles Fibres Textiles predstavuje významný pokrok v znižovaní uhlíkovej stopy textilného odvetvia. Automatizované triedenie bolo poslednou chýbajúcou časťou francúzskej slučky obehového hospodárstva, ktorá dláždi cestu k úplnému ekosystému, ktorý spája značky, subjekty sociálneho a solidárneho hospodárstva, zberateľov-triedičov a priemyselné subjekty z rôznych odvetví, pričom všetci spoločne slúžia spotrebiteľom, ktorí hľadajú väčšiu vysledovateľnosť a zmysel svojich darov a nákupov.
Logo: https://mma.prnewswire.com/media/2521842/Reju_Logo.jpg
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.