OTS: Reuma je nepríjemný spoločník. Ako žiť s týmto ochorením

TASR, 14. februára 2025 12:15

Bratislava 14. februára (TASR/OTS) - Reumatoidná artritída dokáže poriadne potrápiť. Hoci sa často spomína v súvislosti so staršími ľuďmi, môže postihnúť kohokoľvek, vrátane mladých ľudí a dokonca aj deti. Ženy sú však na ňu trikrát viac náchylnejšie ako muži. Prvé príznaky sa najčastejšie objavujú medzi 40. a 60. rokom. Dôležité je uvedomiť si, že reuma nie je len „bolesť kĺbov", ale vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú starostlivosť. Čím skôr sa s liečbou začne, tým väčšia je šanca na úspech a spomalenie choroby. Farmaceutka Soňa Štefániková z lekárne Dr. Max v Žiline vám vysvetlí všetko, čo potrebujete o reume vedieť.

Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné ochorenie charakterizované nešpecifickým zápalom postihujúcim predovšetkým kĺby, ale iďalšie orgány aorgánové systémy, hlavne cievy, srdce, pľúca, oči. Ochorenie sa môže prejaviť vakomkoľvek veku.

Pomalý nástup reumy

Prejavy ochorenia sa rozvíjajú postupne behom týždňov až mesiacov aich sprievodnými javmi sú napríklad únava, zvýšená teplota, nechutenstvo, atiež príznaky postihujúce kĺby. Bolesť kĺbov býva prítomná ako cez deň, tak aj vnoci.Je známa ranná stuhnutosť kĺbov trvajúca aj dlhšie ako hodinu, kĺby sú bolestivé, opuchnuté ahorúce. Uväčšiny pacientov je nástup ochorenia pomalý, priebeh býva rôznorodý anajčastejšie sa strieda obdobie zhoršenia sobdobím zníženej zápalovej aktivity. Postihnuté bývajú najčastejšie kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia akolená, no zápal je často prítomný aj na ostatných kĺboch končatín.

„Vysoká zápalová aktivita ochorenie zhoršuje. Narušená funkcia kĺbov postupne pacientom zapríčiňuje zníženú pohyblivosť, ktorá im spolu so zvýšenou bolestivosťou komplikuje život aj pri bežných denných činnostiach ako je osobná hygiena, obliekanie, vystupovanie anastupovanie do auta, chôdza po schodoch, ale aj pri maličkostiach ako je držanie šálky sčajom, otváranie vodovodných kohútikov apod. Ľudia stýmto ochorením sú často dlhodobo práce neschopní a obmedzenie hybnosti jednotlivých kĺbov vedie vzávažných prípadoch až kinvalidite,“ vysvetľuje Soňa Štefániková z Dr. Max. Reuma postihuje aj iné systémy ako kĺby apohybový aparát, ato kožu (vznik bolestivých tzv. reumatických uzlov voblasti kĺbov), oči (zápal spojiviek arohovky), pľúca, kardiovaskulárny systém (napr. poškodenie chlopní), neurologický systém (syndróm karpálneho tunelu), krv (chudokrvnosť) ainé.

Liečba reumy

„Spúšťací faktor ochorenia doposiaľ nie je známy. Dôležitú úlohu pri vzniku ochorenia zohráva účasť ako dedičných, tak i vonkajších faktorov – príkladom sú infekčné choroby afajčenie, ktoré zhoršuje priebeh ochorenia,“ hovorí farmaceutka z Dr. Max. Súčasná liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na včasné stanovenie diagnózy azavedenie účinnej liečby skôr, než zápal poškodí kĺb. Cieľom liečby je potlačiť aktivitu choroby audržať, prípadne zlepšiť funkčný stav apredísť nevratnému poškodeniu kĺbov. Optimálne je docieliť vymiznutie príznakov choroby (remisiu).

„Takmer všetkým pacientom sreumou sa podávajú nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén, ainé) zmierňujúce bolesť astuhnutosť kĺbov, ktoré zlepšujú kvalitu života, ale neovplyvňujú priebeh ochorenia. Vposledných rokoch je liekom voľby metotrexát, ktorý spolu s ďalšími patrí do skupiny liečiv označovaných ako „chorobu modifikujúce antireumatiká“. Tieto lieky majú schopnosť potláčať zápalovú aktivitu, ale vo väčšine prípadov len spomaľujú pokračovanie tohto ochorenia,“ opisuje farmaceutka zlekárne Dr.Max. Ťažké deformity kĺbov sa riešia operačne – úprava vzniknutých abnormalít, odstránenie zapálenej kĺbovej blany alebo sa implantujú umelé kĺbové náhrady. Proti bolesti kĺbov areume môžu pomôcť aj niektoré bylinky ako koriander, šalvia lekárska, čierna ríbezľa, ľubovník bodkovaný, rebríček obecný apodobne.

Dodržiavajte režimové opatrenia

Liečba reumatoidnej artritídy musí byť komplexná avyžaduje si dodržiavať režimové opatrenia. Pacienti stýmto ochorením by nemali vykonávať fyzicky náročné aktivity, no mali by sa pravidelne venovať liečebnej rehabilitácii. Rozcvičovanie kĺbov aposilňovanie svalov zaisťuje udržiavanie rozsahu pohybu azvyšovanie svalovej sily. Chlad zvyšuje bolesť, preto je potrebné sa vyhýbať pobytu vchladnom avlhkom prostredí. Škodlivá je aj nadmerná konzumácia alkoholických nápojov afajčenie.

Ako sa stravovať s reumou? Strava by mala byť pestrá, ľahko stráviteľná abohatá na vitamíny či bielkoviny. Mnohí pacienti pociťujú po vylúčení niektorých potravín zjedálnička zmiernenie, ba až vymiznutie bolesti. Medzi nevhodné potraviny patria červené mäso, mlieko amliečne výrobky, baklažán, paradajky, cukry, tuky, soľ či kofeín. Naopak, stav artritídy zlepšujú rybí olej, ovocie, zelenina ako pór, cesnak, cibuľa, kapusta, brokolica, špargľa.

Vyhýbajte sa prekysleniu organizmu, pretože kyslé prostredie je ideálne pre rozvoj zápalu a teda i mnohých zdravotných problémov. Ak trpíte reumou, mali by ste dodržiavať dostatočný pitný režim tvorený ideálne vodou alebo zeleným čajom. Vpotrave by sa nemalo zabúdať na zvýšený príjem protizápalových omega 3 mastných kyselín a mali by ste obmedziť potraviny s obsahom prozápalových omega 6 mastných kyselín. „Zmiernenie zápalu abolesti bolo preukázané aj pri zvýšenom príjme vitamínu E. Keďže je problematické vyššie dávky získavať prirodzene zpotravy, odporúča sa vitamín E dodávať do organizmu vo forme výživových doplnkov. Veľa reumatikov má tiež nedostatok iných vitamínov (D, B6, kyselina pantoténová), minerálnych látok (magnézium, fosfor, kalcium) astopových prvkov (zinok aselén),“ dodáva na záver Soňa Štefániková z Dr. Max.

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring