Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 27. marca 2025 10:40
OTS: Slovenská republika sa uchádza o ďalší zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO
Bratislava 27. marca (TASR/OTS) - Slovenská republika opäť rozširuje svoje snahy o ochranu a podporu nehmotného kultúrneho dedičstva, keď sa uchádza o zápis tradícií spojených s ovčiarstvom, salašníctvom a sezónnym pasením oviec do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Nomináciu, ktorá nesie názov Transhumancia – sezónne pasenie zvierat (Transhumance, the seasonal droving of livestock), predkladajú zúčastnené štáty ako rozšírenie už existujúcej medzinárodnej nominácie, ktorá bola premenená na úspešný zápis do spomenutého zoznamu UNESCO v roku 2023. V súčasnosti zahŕňa krajiny: Albánsko, Andorru, Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Luxembursko, Rumunsko a Španielsko.
Slovensko spolu s ďalšími piatimi krajinami – Bulharskom, Poľskom, Srbskom, Tureckom a Ukrajinou – usiluje o rozšírenie tejto, už existujúcej, medzinárodnej nominácie.
Vo štvrtok 27. 3. sa v Paríži uskutoční podpisovanie spoločného nominačného spisu zástupcami všetkých dotknutých krajín. Za Slovenskú republiku bude spis podpisovať veľvyslankyňa Anna Plassat Muriňová, stála delegátka Slovenskej republiky pri UNESCO.
Koordinátorom spoločnej žiadosti o rozšírenie nominácie bolo Rumunsko a tím z ministerstva kultúry vedený Ioanou Baskerville – lingvistkou, antropologičkou a expertkou na živé dedičstvo z Rumunskej akadémie, pobočka Iai.
Za Slovenskú republiku podanie nominácie inštitucionálne a organizačne zastrešilo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve. Odborne celý pracovný tím viedla externá spolupracovníčka CTĽK a expertka pre nehmotné kultúrne dedičstvo Ľubica Voľanská, vedecká pracovníčka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Pracovná skupina za Slovenskú republiku sa vyznačovala mimoriadne aktívnou medzirezortnou spoluprácou, ktorá vyplynula z mnohotvárneho charakteru sezónneho pasenia zvierat – zahŕňa špecifické kultúrne prejavy, vzťah človeka k zvieratám a prírodnému prostrediu, problematiku klimatických zmien, snahu o zachovanie charakteru horských regiónov na Slovensku i nemenej dôležité ekonomické hľadisko. Hlavnými aktérmi boli Peter Kováč zo SNM-Spišské múzeum v Levoči a OZ Juhaska reguľa, Peter Madigár z MAS Terchovská dolina a Tomáš Mrázek z Ústavu európskej etnológie Masarykovej Univerzity v Brne, ktorí vypracovali akčný plán a iniciovali celý proces. Kľúčové stretnutia sa uskutočnili už začiatkom roka 2024. Pracovný tím obohatili odborníčky na transhumanciu Michaela Mrázová zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Martina Slámová z Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj vo Zvolene a Zlatica Csontos Šimoňáková z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Za Ministerstvo kultúry v tíme pracovala Barbora Morongová, riaditeľka odboru živého dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. V neposlednom rade prispela k podaniu nominácie samotná komunita nositeľov z celého Slovenska – pastieri, bačovia, výrobcovia ľudovoumeleckých výrobkov spätých s ovčiarstvom, obecné zastupiteľstvá v regiónoch, kde je ovčiarstvo rozšírené a mnohí ďalší.
V prípade schválenia tejto nominácie bude Slovensko o krok bližšie k ochrane a udržaniu jednej z dôležitých tradícií a nezameniteľného spôsobu života, ktorý spája človeka s prírodou.
Informácie o zápise Tradičného ovčiarstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/tradicne-ovciarstvo/ https://www.ludovakultura.sk/nove-zapisy-v-zoznamoch-nkd-slovenska/
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.