Nahlásiť chybu v článku
Občas sa niekde objaví nejaká chybná informácia, preklep, či nesprávna interpretácia. Budeme radi, ak nás na túto chybu cez tento formulár upozorníte, aby sme ju mohli čo najskôr opraviť. Redakcia TASR.sk
TASR, 24. apríla 2024 14:07
OTS: Spoločnosť JTI získala prestížny certifikát Equal-Salary.Je tak len tretia firma na Slovensku.
Bratislava 24. apríl (TASR/OTS) - Prestížny certifikát Equal-Salary, ktorý udeľuje švajčiarska organizácia Equal-Salary Foundation, získalo slovenské zastúpenie medzinárodnej tabakovej spoločnosti JTI. Firma sa tak zaradila medzi niečo vyše 200 spoločností vo svete a v rámci Slovenska je len treťou, ktorá oficiálne odmeňuje ženy a mužov rovnako. Rovnaké odmeňovanie je pritom kľúčovým predpokladom pozitívneho ekonomického a sociálneho rozvoja.
Certifikácia JTI bola výsledkom dôkladného auditu odmeňovania, ktorý realizovala poradenská spoločnosť PwC. Predchádzalo mu niekoľkoročné postupné zavádzanie opatrení na zlepšenie postavenia žien vo firme, zlepšenie riadenia talentov a zdokonalenie postupov pri nábore zamestnancov. „Nešlo nám pritom iba o jednoduché finančné vyrovnanie rozdielu medzi mzdami žien a mužov. Kľúčové bolo zabezpečiť také riadenie spoločnosti, ktoré zabráni vzniku rozdielov v odmeňovaní z dôvodu rozdielnych podmienok vo firemných procesoch,“ vysvetľuje Yelena Yugova, riaditeľka People & Culture JTI pre Slovensko, Česko a Maďarsko. „Audit preukázal, že naša snaha nebola zbytočná a že sme s našou politikou diverzity a inklúzie výrazne pokročili vo všetkých troch krajinách, pre ktoré sme certifikáciu získali,“ dodáva.
Slovensko patrí medzi krajiny s nadpriemerným rozdielom medzi odmeňovaním žien a mužov v krajinách OECD. Ženy na Slovensku podľa najnovšej štúdie PwC v práci v súčasnosti zarábajú až o 17,2 % menej ako muži, pričom priemer krajín OECD je 13,5 %. Podľa prieskumu Eurobarometer pritom na Slovensku prevláda vysoké percento rodových stereotypov. Až 75 % ľudí si napríklad myslí, že najdôležitejšou úlohou ženy je starať sa o domácnosť a o rodinu. Aj preto spoločnosť JTI svojimi opatreniami reaguje na viaceré diskriminačné ukazovatele na trhu práce, ktoré sa často týkajú najmä mladých žien.
Cieľom opatrení je zabezpečenie rovnosti medzi pohlaviami, ale aj eliminácia predsudkov počas náboru a riadenia talentov. Jedným z kľúčových opatrení je pravidlo plne platenej šesťmesačnej rodičovskej dovolenky pre oboch rodičov. „Pri pohovore s mladou ženou sa môže objaviť myšlienka možnosti odchodu na materskú a potreba hľadania náhrady, čo by mohlo viesť k preferovaniu mužského uchádzača. Toto pravidlo tak zabraňuje predsudkom a zároveň dáva možnosť strávenia kvalitného času s rodinou pre oboch rodičov a odstraňuje nevedomú diskrimináciu žien pri nábore a profesionálnom raste," uvádza Y. Yugova.
Certifikáciu získalo na svete po detailnom audite odmeňovania už viac ako 200 spoločností. Audit hodnotí celkové nastavenie odmeňovania mužov a žien. Certifikovaná spoločnosť musí preukázať, že má nižší ako päťpercentný rozdiel v odmeňovaní medzi pohlaviami. Do hodnotenia vstupuje aj náročnosť a komplexnosť danej práce, alebo dĺžka pracovného pomeru zamestnanca. „Firmy, ktoré získali certifikáciu Equal-Salary, preukazujú svoj záväzok k sociálnej zodpovednosti. Sme preto radi, že sa ich rady postupne rozrastajú ešte predtým, ako bude rovnosť v odmeňovaní vyžadovať aj úprava zákona na základe smernice EÚ o transparentnom odmeňovaní, ktorá sa aktuálne pripravuje,” hovorí manažérka PwC Slovenská republika Lucia Glasová, expertka na rovnosť v odmeňovaní.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.