OTS: Tipy pre komfortnejší a kvalitnejší spánok

OTS, 17. februára 2025 10:19

Bratislava 17. februára (TASR/OTS) - Aby si naše telo skutočne počas spánku oddýchlo a zregenerovalo sa, odborníci odporúčajú v spálni udržiavať teplotu medzi 17 a 19 °C. Počas letných horúčav môže byť ťažké dosiahnuť túto optimálnu teplotu, no problémom môže byť aj nadmerné vykurovanie miestnosti v zime. Ako teda zvýšiť kvalitu spánku a vlastné pohodlie?

Vysoké teploty ako nepriateľ spánku
Keď sa telo pripravuje na spánok, metabolizmus sa spomaľuje a vnútorná telesná teplota mierne klesá. Tento pokles signalizuje mozgu, že je čas ísť spať. Ak je v miestnosti príliš horúco, telo má problém efektívne odvádzať teplo, čo narúša proces zaspávania a prechod do hlbšej spánkovej fázy. To môže viesť k plytkému spánku a pocitu únavy ráno po prebudení.

Používajte chladivý matrac alebo chránič
Ak trpíte nadmerným potením, mali by ste zvážiť investíciu do kvalitného matraca alebo vrchného matraca (tzv. toppera) s príjemným chladiacim efektom. Nájdete ich aj pod označením “Cooler”. Špeciálne navrhnuté vlákna nielenže udržujú povrch matraca príjemne chladný, ale pomáhajú tiež regulovať telesnú teplotu počas spánku, čo prispieva k lepšej regenerácii a celkovému pohodliu.

Aj spánková poloha zohráva rolu
Správna poloha pri spánku môže výrazne ovplyvniť váš pocit tepelného komfortu. Teraz vám prezradíme, ktoré polohy podporujú odvádzanie tepla a prispievajú k zdravšiemu spánku.

- Poloha hviezdice (ležíte na matraci na chrbte s roztiahnutými končatinami) zlepšuje prúdenie vzduchu okolo tela a môže tak napomôcť ochladzovaniu. Tým, že končatiny nie sú pri sebe, telo efektívnejšie odvádza teplo a pot.
- Ležanie na boku s vystretými nohami (tzv. poloha polena) taktiež do určitej miery podporuje odvádzanie tepla, nakoľko v porovnaní s ležaním na chrbte alebo na bruchu je v kontakte s matracom len menšia časť tela.

Rošt a matrac v symbióze
Príčinou častého potenia sa a nekomfortu môže byť aj nesprávny rošt, resp. matrac. Rošt zvyčajne pozostáva z lamiel, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu pod matracom, pričom toto prúdenie pomáha odvádzať telesné teplo a vlhkosť, čím sa zlepšuje mikroklíma na spanie. Pri výbere je dôležitá kompatibilita roštov s typom matraca, na ktorom spíte. Napríklad taký taštičkový matrac 90x200 najlepšie funguje s pevným lamelovým roštom.

Keď chladný vzduch stúpa hore
Teplý vzduch má tendenciu stúpať nahor, preto je výhodné mať posteľ bližšie k podlahe, kde je vzduch chladnejší. Ak sa teda v noci často potíte, môžete uvažovať o výmene postele a zaobstarať si model s nízkym profilom – samozrejme, dbajte na ergonómiu, aby bolo vstávanie z postele pohodlné.



UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring