L. Kľačany: Málo známa Kľačianska dolina ukrývala v minulosti vojakov i Židov
1. septembra 2018 13:00
Liptovské Kľačany 1. septembra (TASR) - Turisticky málo známa Kľačianska dolina, situovaná na severnej strane Nízkych Tatier v katastri obce Liptovské Kľačany, ukrýva niekoľko kamenných útvarov vápencového charakteru, ktoré nepoznajú ani niektorí miestni. Toto miesto sa však v poslednom období stalo dostupnejším, čo spôsobuje, že ľudia objavujú jej skryté krásy. Výnimočnú úlohu plnila Kľačianska dolina v nie tak dávnej minulosti, keď sa tu počas Slovenského národného povstania (SNP) ukrývalo až 1500 vojakov, Pugačevovcov a Židov.
"Kľačianska dolina je výnimočná najmä svojou polohou, je veľmi ťažko prístupná. Navyše sa v minulosti nachádzala pomerne blízko k vtedajšej hlavnej cestnej tepne, ktorá viedla cez dno dnešnej Liptovskej Mary. My tu síce dnes už máme vybudované cesty, ale v tom čase viedla naprieč len improvizovaná cestička popri potoku. Technika či akýkoľvek iný dopravný prostriedok po nej mohli len veľmi ťažko prejsť. Preto sa tu dalo bezpečne zabarikádovať a skryť, čo sa aj dialo," povedal pre TASR starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý.
Na konci doliny bolo počas SNP sídlo hlavného partizánskeho štábu, ktorý sa tam presťahoval z Magurky. Dobové dokumenty hovoria o tom, že tu v tom čase bolo až 1500 vojakov regulárnej armády. Okrem toho sa v doline skrývali aj tí, ktorí sa báli vojny, a viac ako stovka Židov. "Tí to mali asi zo všetkého najťažšie, lebo mali pri sebe financie aj potravu. Dodnes sú v doline viditeľné pozostatky po partizánskych bunkroch," priblížil starosta.
Útočisko v nedostupnej Kľačianskej doline získali aj istí ozbrojení muži a jednotky, ktoré nepodliehali žiadnemu veleniu, takzvaní Pugačevovci. Tí podľa dobových záznamov robili veľmi zle nielen miestnym obyvateľom, ale i tým, ktorí sa v doline ukryli pred prechodom frontu. "Existujú aj pamäti, ktoré napísal Kapitán Mastný. Pred vypuknutím povstania bol poslaný do slovenskej armády ako skúsený vojak. Po ústupe vojsk z Banskej Bystrice tu bol ako veliteľ jednotky, ktorá tu operovala a napísal o tom monografiu. Kniha veľmi podrobne popisuje, čo sa dialo, škody, mená či historické fakty," uviedol Hollý s tým, že ku knihe sa opätovne vracia vždy pri oslavách SNP, ktoré v obci aj po rokoch výrazne rezonuje.
Tento rok sa v obci už po piatykrát na výročie SNP uskutočnil pietny pochod Kľačianskou dolinou k niekdajším partizánskym bunkrom i kamennému hrobu padlých, ktorý sa nachádza takmer na jej konci. Miestni si tak každoročne pripomínajú obete povstania, aj keď podľa starostu mnoho z nich o týchto udalostiach hovoriť nechce. "Sú však zachované aj nejaké záznamy či výpovede, takže mozaika minulosti sa po všetkých tých rokoch dopĺňa. Vytvára sa nám tak pekný obraz o tom, ako jednotlivé skupiny ľudí prežili útrapy vojny," uzavrel.
UPOZORNENIE: TASR vydáva o obci Liptovské Kľačany seriál spravodajských materiálov.
TASR ponúka k správe zvukové záznamy a foto.
msi vik