Školy SR: SOŠ PZ Bratislava pri štúdiu rozdiely medzi mužmi a ženami nerobí
29. októbra 2018 11:00
Bratislava 29. októbra (TASR) - Stredná odborná škola Policajného zboru (SOŠ PZ) Bratislava pri štúdiu rozdiel medzi mužmi a ženami nerobí. Nevyberá si, koho príjme, každý má rovnakú šancu. Aj keď má škola viac mužských poslucháčov, hlási sa čoraz viac žien. Tie sú rovnako obsadzované do dôstojníckych funkcií a nie je ničím nezvyčajným zbadať v uliciach miest čisto ženské policajné hliadky.
"Nešpekulujeme, či je to muž alebo žena. Berieme ich ako policajta. Všetky veci musí ovládať žena aj muž, či už je v kancelárii, alebo, obrazne, na ulici. Všetci musia vedieť zakročiť, prijať a spracovať oznámenie. Nie je žiadna výnimka," uviedol v rozhovore pre TASR riaditeľ školy Daniel Szücs.
Priznáva však, že v niektorých prípadoch môže mať poslucháč do istej miery úľavy. Napríklad, ak je policajtka tehotná alebo ak si policajt vyvrtne členok. V takom prípade nemusí ísť policajt na nástup v poradovom kroku, ale dôjde pomaly. Tehotné policajtky majú zasa úľavy od nosenia uniformy, nezúčastňujú sa priamo výučby na strelnici prípadne sebaobrany v telocvični. Musia však byť prítomné na vyučovacom predmete, avšak v bezpečnej zóne. "Inak sa hodnotia rovnako," poznamenal Szücs. Mali dokonca také prípady, kedy v jeden deň policajtka zložila skúšky a na druhý deň porodila.
Škola má pre poslucháčov k dispozícii 38 učební. Teoreticko-praktická výučba prebieha v 13 základných učebniach, ďalších 25 je transformovaných na špecializované učebne pre jednotlivé vzdelávacie oblasti. Poslucháčov nevyučuje len 44 učiteľov, na hodiny sú tiež prizývaní odborníci z praxe. Externí odborní lektori prednášajú od dopravnej polície, podvodov a falšovania, cez pátranie, počítačovú, automobilovú a farmaceutickú kriminalitu, extrémizmus až obchodovanie s ľuďmi, vízovú problematiku, nelegálnu migráciu či vyhostenie štátnych príslušníkov tretích krajín a medzinárodnú spoluprácu.
Riaditeľ školy v tejto súvislosti vyzdvihuje napríklad projekt vzdelávania príslušníkov Policajného zboru v oblasti prevencie a identifikácie obchodovania s ľuďmi, ktorý je financovaný z eurofondov. Vzdelávanie policajtov pritom reflektuje fakt, že ako sa rozvíja život, rozvíja sa aj kriminalita.
"U nás sa voľakedy len niečo ukradlo alebo sa niekto zbil alebo sa ublížilo na zdraví alebo niekto nejakým spôsobom zomrel. Ale život sa vyvinul tak, že prináša nové trestné činy spáchané novými metódami a postupne sa aj my musíme posúvať dopredu. Tí, čo vymýšľajú kriminalitu, sú o krok vpred pred policajtmi. My ich nepredbehneme, my ich musíme dobehnúť a prácne ich zatvárať," skonštatoval Szücs. Napomáha tiež medzinárodná spolupráca s obdobnými školami a vzdelávacími inštitúciami v Českej republike a v Nemecku.
Pokiaľ ide o plány do budúcnosti, riaditeľ školy by privítal renováciu niektorých objektov v areáli. "Privítali by sme novú modernú strelnici. Lebo podmienky na strelnici v Stupave, kde chodíme, sú nevyhovujúce a nedôstojné. Absentuje aj krytá plaváreň. V Bratislave je jedna policajná plaváreň, na Akadémii Policajného zboru v Rači, ale tá je dva roky zatvorená," podotkol Szücs. Vlastné plavárne nemajú ani policajné školy v Pezinku a Košiciach, pritom prijímacie skúšky sú aj z plávania.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.
hl