Vodný slalom-SP: Foxová triumfovala v hodnotení SP, Slovenky bez finále

21. septembra 2024 12:17
La Seu d´Urgell 21. septembra (TASR) - Austrálska vodná slalomárka Jessica Foxová obhájila celkový triumf v C1 vo Svetovom pohári. Post líderky seriálu potvrdila prvenstvom na záverečnom podujatí seriálu v španielskom stredisku La Seu d´Urgell. Slovenky Emanuela Luknárová a Soňa Stanovská sa do finále neprebojovali. Tridsaťročná Foxová vyhrala hodnotenie tejto disciplíny v SP už rekordný siedmykrát v kariére. Dvojnásobná olympijská šampiónka z Paríža (C1 i K1) má navyše päť celkových prvenstiev v kajaku. Do finále v La Seu sa dostala z piatej priečky v semifinále, v rozhodujúcej jazde však predviedla takmer bezchybný výkon a o 11 stotín sekundy predstihla Gabrielu Satkovú z Česka. Tretia skončila Kimberley Woodsová z Veľkej Británie (+2,08). Dve slovenské reprezentantky v semifinále výrazne zaostali za desiatkou postupujúcich. Luknárová obsadila 22. miesto, keď si pripísala až desať trestných sekúnd a jej strata na najrýchlejšiu Nuriu Vilarrublovú zo Španielska narástla celkovo na viac ako 16 sekúnd. Semifinálová jazda nevyšla ani Stanovskej, ktorá si pripísala štyri dotyky a skončila na 26. priečke (+18,50). Zo Sloveniek skončila v hodnotení SP najvyššie - na 16. priečke. Tretia slovenská zástupkyňa v tejto disciplíne Ivana Chlebová stroskotala už v kvalifikácii. Finále SP v La Seu d´Urgell C1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Austr.) 104,30 s (0), 2. Gabriela Satková (ČR) +0,11 (0), 3. Kimberley Woodsová (V. Brit.) +2,08 (0), 4. Monica Doriová (And.) +3,69 (2), 5. Nuria Vilarrublová (Šp.) +8,20 (2), 6. Viktorija Usová (Ukr.) +9,93 (4), 7. Marjorie Delassusová (Fr.) +11,23 (6), 8. Martina Satková (ČR) +11,25 (2), 9. Tereza Kneblová (ČR) +23,81 (4), 10. Mallory Franklinová (V. Brit.) +65,12 (52) nepostúpili zo semifinále: 22. Emanuela LUKNÁROVÁ (SR) +16,20 (10), 26. Soňa STANOVSKÁ (SR) +18,50 (8) konečné poradie SP: 1. J. Foxová 295, 2. M. Satková 231, 3. G. Satková 230, 4. Nele Baynová (Nem.) 206, 5. Doriová a Kneblová po 199,... 16. STANOVSKÁ 138, 29. LUKNÁROVÁ 82, 25. Zuzana PAŇKOVÁ (SR) 46, 43. Simona GLEJTEKOVÁ (SR) 27, 49. Monika ŠKÁCHOVÁ (SR) 17, 51. Ivana CHLEBOVÁ (SR) 11 mp lg