Futbal-LN: Portugalci sú naďalej stopercentní, triumfovali aj Španieli (3)

včera 22:48
Bratislava 12. októbra (TASR) - Chorvátski futbalisti zaznamenali druhý triumf v A-divízii Ligy národov. V sobotnom stretnutí 1. skupiny zdolali na štadióne Maksimir v Záhrebe reprezentantov Škótska 2:1, víťazný gól vsietil v 70. minúte útočník Andrej Kramarič. Úradujúci majstri Európy Španieli zvíťazili nad Dánskom 1:0 a rolu favorita potvrdili aj Portugalci, ktorí triumfovali nad Poľskom 3:1. Mužstvo trénera Zlatka Daliča prehrávalo po polhodine hry, keď sa presadil Ryan Christie. Hostia si však vedenie udržali len necelé tri minúty. Center Joška Gvardiola sklepol Ivan Perišič na osamoteného Igora Matanoviča a 21-ročný útočník Frankfurtu to namieril na vzdialenejšiu žrď. Bol to jeho prvý zásah v drese reprezentácie, za ktorú nastúpil tretíkrát. V rozhodujúcom góle mal opäť prsty Perišič, ktorý našiel v pokutovom území Bornu Sosu. Brankár hostí Craig Gordon jeho strelu vychytal, ale na dorážajúcu hlavičku Kramariča už nestačil. Domácich ešte vystrašil zásah Che Adamsa v samotnom závere, pre ofsajd však napokon neplatil. Španieli predviedli proti Dánom dominantný výkon, no v Murcii to dlho vyzeralo na bezgólovú remízu. Za streleckú aktivitu prišla odmena až v 79. minúte, keď sa strelou spoza šestnástky blysol Martin Zubimendi. Zápas mal aj slovenskú stopu v osobách rozhodcov, ktorých viedol hlavný arbiter Ivan Kružliak. "La Furia Roja" je na čele tabuľky o bod pred Dánskom. Štvrťfinalisti ME v Nemecku Švajčiari podľahli Srbom 0:2 a dosiaľ nezískali ani bod. Portugalci sú v 1. skupine naďalej stopercentní. Po víťazstvách nad Chorvátskom i Škótskom si vo Varšave poradili aj s Poliakmi. Do vedenia ich poslal Bernando Silva v 26. minúte, druhý zásah pridal o desať minút na to Cristiano Ronaldo. Nádej domácich vzkriesil desať minút pred koncom riadneho hracieho času Piotr Zielinski, no v závere prišiel nešťastný vlastný gól obrancu Jana Bednareka. Bezchybní sú aj Rumuni v 2. skupine C-divízie. Cyperčanov zdolali jasne 3:0 a v tabuľke mi patrí prvá priečka. V rovnakej skupine prehrali poslední Litovčania tretíkrát za sebou, keď doma podľahli Kosovu 1:2. Zápasy 3. skupiny medzi Bulharskom a Luxemburskom i Bieloruskom a Severným Írskom sa skončili bezgólovou remízou. Liga národov - 3. kolo: A-divízia 1. skupina: Chorvátsko - Škótsko 2:1 (1:1) Góly: 36. Matanovič, 70. Kramarič - 33. Christie Poľsko - Portugalsko 1:3 (0:2) Góly: 78. Zielinski - 26. B. Silva, 37. Ronaldo, 88. Bednarek (vl.) tabuľka: 1. Portugalsko 3 3 0 0 7:3 9 2. Chorvátsko 3 2 0 1 4:3 6 3. Poľsko 3 1 0 2 4:6 3 4. Škótsko 3 0 0 3 4:7 0 4. skupina: Španielsko - Dánsko 1:0 (0:0) Gól: 79. Zubimendi Srbsko - Švajčiarsko 2:0 (1:0) Góly: 45.+1 Milenkovič, 61. Mitrovič tabuľka: 1. Španielsko 3 2 1 0 5:1 7 2. Dánsko 3 2 0 1 4:1 6 3. Srbsko 3 1 1 1 2:2 4 4. Švajčiarsko 3 0 0 3 1:8 0 C-divízia 2. skupina: Litva - Kosovo 1:2 (0:1) Góly: 84. Golubickas - 20. Zhegrova, 65. Krasniqi Cyprus - Rumunsko 0:3 (0:3) Góly: 16. Man, 25. Marin (z 11 m), 36. Dragusin tabuľka: 1. Rumunsko 3 3 0 0 9:1 9 2. Kosovo 3 2 0 1 6:4 6 3. Cyprus 3 1 0 2 1:7 3 4. Litva 3 0 0 3 2:6 0 3. skupina: Bulharsko - Luxembursko 0:0 Bielorusko - Severné Írsko 0:0 tabuľka: 1. Bielorusko 3 1 2 0 1:0 5 2. Bulharsko 3 1 2 0 1:0 5 3. Severné Írsko 3 1 1 1 2:1 4 4. Luxembursko 3 0 1 2 0:3 1 UPOZORNENIE: Správa je doplnená v perexe, rozšírená od 3. odseku, o ďalšie sumáre a tabuľky. ač la