Futbal-LN: Slováci vyhrali v Baku, Calzona: "Bolo vidno, že sme unavení"(3)

dnes 20:22
Baku 14. októbra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila nad domácim Azerbajdžanom 3:1 v zápase C-divízie Ligy národov. S desiatimi bodmi figuruje priebežne na čele tabuľky 1. skupiny o tri body pred Švédskom, ktoré však čakal večerný duel v Estónsku. Slováci v pondelkovom súboji so 113. tímom rebríčka FIFA s ťažkosťami potvrdili rolu favorita. Na Štadióne Tofika Bachramova v Baku otvorili skóre v 15. minúte zásluhou vlastného gólu domáceho stopéra Rahila Mammadova. V 38. minúte vyrovnal hlavou Tural Bajramov. Azerbajdžan prišiel v 70. minúte o vylúčeného Mahira Emreliho a oslabenie neustál, keď o trojbodovom zisku hostí rozhodol Lukáš Haraslín. V závere ešte prikrášlil triumf striedajúci Dávid Ďuriš. Stredopoliar Ondrej Duda nastúpil na jubilejný 80. medzištátny zápas. Pravdepodobne kľúčový duel z hľadiska boja o postup do B-divízie odohrajú zverenci Francesca Calzonu 16. novembra v Štokholme proti priamemu konkurentovi Švédsku. Účinkovanie v Lige národov uzavrú 19. novembra v Trnave proti Estónsku. 1. skupina C-divízie Ligy národov - 4. kolo: Baku Azerbajdžan - Slovensko 1:3 (1:1) Góly: 38. T. Bajramov - 15. Mammadov (vlastný), 75. Haraslín, 87. Ďuriš. ŽK: Emreli, G. Alijev (obaja Azer.) ČK: 70. Emreli (po druhej ŽK). Rozhodovali: Saggi - Jensen, Dale (všetci Nór.), 4148 divákov. Azerbajdžan: Dženetov - G. Alijev (84. A. Hüsejnov), Mammadov, B. Hüsejnov, Krivocjuk (46. Machmudov) - Isajev (76. Dadašov), Nurijev (88. Abdullajev), Čafargulijev - T. Bajramov, Emreli, Šejdajev (76. Akmedzade) Slovensko: Rodák - Pekarík (90. Tomič), Šatka, Škriniar, Hancko - Duda (90. Rigo), Lobotka (83. Hrošovský), Bénes - Suslov, Strelec (83. Tupta), Haraslín (83. Ďuriš) Slováci nastúpili s jedinou zmenou v základnej zostave v porovnaní s piatkovým domácim duelom so Švédskom (2:2). Po boku kapitána Škriniara hral na stopérskom poste Šatka namiesto potrestaného Vavra. V 6. minúte Šejdajev oklamal Pekaríka, ale prvá šanca zápasu z toho po jeho centri do pokutového územia nebola. Slováci otvorili skóre v 15. minúte, keď si po prudkom centri Hancka do šestnástky zrazil loptu do vlastnej brány Mammadov - 0:1. Azerbajdžan mohol vyrovnať v 21. minúte. Na zadnej žrdi nechali hostia úplne voľného T. Bajramova, ktorý zblízka v čistej príležitosti neprekonal Rodáka. Inkasovaný gól nabudil domácich k väčšej aktivite, no v 27. minúte zabudli na Haraslína. Slovenský krídelník však po krížnej prienikovej prihrávke Dudu vypálil vedľa brány. Domáci sa za podpory riedko obsadených tribún naďalej tlačili dopredu a v 38. minúte vyrovnali. T. Bajramov po centri Šejdajeva tentokrát hlavičkou nedal Rodákovi šancu na zákrok - 1:1. Obrat v skóre mohol nastať krátko po prestávke. V šanci sa ocitol nový muž na ihrisku Machmudov, Škriniar obetavým zákrokom pred bránkovou čiarou poslal loptu do bezpečia. O chvíľu neskôr napriahol spoza šestnástky Isajev, Rodák nemusel zasahovať. Na dostrel súperovej brány sa dostali aj hostia. V 54. minúte však Bénesov pokus minul cieľ a cestu do siete si nenašla lopta ani po hlavičke Strelca po hodine hry. Slovenský útočník sa v ďalšej príležitosti ocitol v 64. minúte, ale opäť nemal presnú mušku. Od 70. minúty mali Slováci o jedného hráča v poli naviac po tom, ako sa Emreli vyfauloval na Haraslínovi. Domáci sa stiahli do defenzívnej ulity, ale dlho neodolali. Haraslín v 75. minúte ukázal svoje majstrovstvo, keď si pred šestnástkou prebral loptu a poslal ju parádnou strelou presne k ľavej žrdi - 1:2. V závere ešte po prihrávke Tuptu prikrášlil triumf druhý striedajúci hráč Ďuriš - 1:3. Hlasy po zápase /zdroj: STVR/: Francesco Calzona, tréner SR: "Bol to ťažký zápas, ale očakávali sme takýto priebeh. Prišli sme veľmi unavení, bolo to vidno. Zápas so Švédmi nám vzal veľmi veľa energie. Doma sme si vytvorili proti Azerbajdžanu určite viac príležitostí, ale tiež sme dovolili súperovi veľa a to sa mi nepáči. Hráčom musím vytknúť nejaké veci aj dnes. Celkovo si však myslím, že mužstvo sa ukazuje v dobrom svetle, ideme hrať proti Švédsku, ktoré je neskutočne silné." Lukáš Haraslín, autor víťazného gólu SR: "Miestami to bol z našej strany kostrbatý výkon. Nedarilo sa nám robiť veci tak, ako sme si povedali pred zápasom. Azerbajdžan hrozil z toho, o čom sme vedeli. Trochu sme si nedali na to pozor, ale v závere sme sa snažili kontrolovať priebeh a zaslúžene vyhrali. Dosť tomu pomohla červená karta, ale snažíme sa tlačiť dopredu. Mali sme možnosť vidieť, že na tejto úrovni už nie je slabého súpera." Ondrej Duda, stredopoliar SR: "Bol to veľmi náročný zápas. Som rád, že práve môj 80. zápas bol víťazný a verím, že ich ešte bude pribúdať. Súper mal nejaké brejky po našich nie ideálnych rozohrávkach. Myslím si, že aj ani v druhom polčase sme nerobili to, čo sme mali, nepressovali sme a boli sme veľmi pasívni. Z toho pramenilo, že si to súper vedel prihrať a vytvoriť si šance." Dávid Ďuriš, autor tretieho gólu SR: "Som veľmi rád, že som mohol gólom pomôcť tímu ako striedajúci hráč. Takisto som rád aj za Ľuba Tuptu, že mi to skvele nachystal a ja som to doklepol do prázdnej brány. Ideme od zápasu k zápasu, chceme sa na každého súpera čo najlepšie pripraviť. Verím, že takto budeme ďalej pokračovať." tabuľka: 1. SLOVENSKO 4 3 1 0 8:3 10 2. Švédsko 3 2 1 0 8:3 7 3. Estónsko 3 1 0 2 3:5 3 4. Azerbajdžan 4 0 0 4 3:11 0 ďalší program SR v Lige národov (časy sú v SEČ): sobota, 16. novembra: Švédsko - SR /20.45, Štokholm/ utorok, 19. novembra: SR - Estónsko /20.45, Trnava/ UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o hlasy. /vyslaný redaktor TASR Lukáš Gálik lg/ su ha /k dispozícii je fotoreportáž/