Košice: Dobrovoľníci obnovujú spustnutý židovský cintorín v Krásnej
20. januára 2025 10:44
Košice 20. januára (TASR) - Obnovu spustnutého židovského cintorína v košickej mestskej časti Krásna realizuje postupne od minulého roka skupina dobrovoľníkov. Revitalizácia pietneho miesta v rámci projektu Nezabudnutí susedia v Krásnej je spojená aj s objavovaním a pripomínaním si histórie.
Malý židovský cintorín leží v Krásnej vedľa veľkého fungujúceho cintorína. Podľa predpokladov začal pustnúť po deportáciách židovského obyvateľstva do koncentračných táborov v roku 1944. Zarastený kríkmi a za stromami ostával dlhé roky ukrytý a zabudnutý.
"Tento cintorín je po roku práce konečne prístupný pre širokú verejnosť a snažíme sa ďalej obnovovať náhrobné kamene a toto miesto skultúrniť tak, aby to bolo naozaj pietne miesto, ktoré je spomienkou na židovskú komunitu v Krásnej," uviedol pre TASR predseda občianskeho združenia Belion Lukáš Kunca. Pri aktivitách sa inšpiroval revitalizáciou židovského cintorína vo Vinodole v Nitrianskom okrese. "Ten príbeh sa začal niekedy v apríli minulého roka a postupne sa to vyvinulo do relatívne veľkého projektu, ktorý zahŕňa už aj viacero aktivít," priblížil Kunca.
V pláne je podľa neho oplotiť cintorín, keďže z pôvodného obvodového múra s bránou sú už len zvyšky. Snahou je ďalej vzdelávanie verejnosti a zapájanie rôznych dobrovoľníkov, ktorí okrem brigád pomáhajú napríklad aj s prekladmi či so zisťovaním historických súvislostí. "Zároveň sa snažím v štátnom archíve bádať po stopách židovskej komunity v Krásnej, čo nás, samozrejme, spája aj s holokaustom. Následne sa snažíme o to, aby sa sem dostali aj školáci," povedal Kunca. Žiaci sa tak môžu zapojiť do čistenia a zároveň sa dozvedia viac o tomto mieste a histórii. "Chcel by som tu umiestniť pamätník pre obete holokaustu aj orientačnú tabuľu s menami ľudí, ktorí sú tu pochovaní," doplnil aktivista plány do budúcna.
Na cintoríne sa zachovalo zhruba 16 náhrobkov, podľa predpokladov sú však pod nánosmi ukryté aj ďalšie hrobové miesta. Kedy presne cintorín vznikol, zatiaľ nie je známe. Najstarší dochovaný náhrobný kameň je z 80. rokov 19. storočia. "Predpokladáme, že sú tu pochovaní aj židia z okolia. Posledná informácia, ktorú sme zistili, je, že židovská komunita v Krásnej patrila pod rabinát v Ždani," povedal Kunca. Neďaleko cintorína sa nachádzala aj židovská modlitebňa.
Kunca pri projekte ocenil spoluprácu s mestskou časťou Krásna či Ústredným zväzom židovských náboženských obcí. Cintorín a hroby, o ktoré sa po holokauste nemal kto postarať, sú podľa aktivistu mementom aj pre súčasnosť a udalosti spred 80 rokov si treba pripomínať. "To, čo tu robíme, je aj sčasti odpoveď na to, čo sa deje na Slovensku a v Európe celkovo, pretože sú akoby tendencie, ktoré signalizujú, že všetko, čo sa vtedy udialo, sa môže nejakým spôsobom transformovať a udiať znova," dodal predseda združenia.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, foto a videozáznam.
hol ryb