Topoľčany: Tribečské múzeum predstavuje najnovšie prírastky zo svojich zbierok
27. januára 2025 12:06
Topoľčany 27. januára (TASR) - Najnovšie, najzaujímavejšie a najhodnotnejšie prírastky z geologických, botanických a zoologických zbierok prezentuje výstava, ktorú sprístupnilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Určená je najmä pre žiakov všetkých typov škôl, ale aj širokú verejnosť, informovala botanička múzea Oľga Kostolná. Výstava potrvá do 21. marca tohto roku.
Väčšina exponátov zostáva počas roka uložená v depozitároch mimo dosah verejnosti. Množstvo originálnych predmetov, ktoré pred zaradením do múzejného fondu tvorili autentickú zložku prírodných reálií, bolo verejnosti predstavených v rámci expozície alebo tematických výstav. Najnovšie exponáty majú na aktuálnej výstave prezentačnú premiéru.
Z muzeálnych fondov geológie je najvariabilnejším súborom mineralogická zbierka vyznačujúca sa farebnosťou, tvarom a chemickým zložením. Z najnovších prírastkov ju reprezentujú vystavené exponáty ako purpurit, thulit, titanit, eritrín, vanadinít, morio či rumelka, ktoré zväčša pochádzajú zo severoafrického Maroka. Z Namíbie zaujme turmalín - skoryl. Pre návštevníkov sú zaujímavé i niektoré kremene a jeho odrody, skonštatovala Kostolná.
V paleozoologickej zbierke sa nachádzajú fosílne zvyšky organizmov rôznej systematickej príslušnosti. K výnimočne vzácnym exponátom patrí najnovšie získaná ľaliovka, pôvodom taktiež z Maroka, ale aj kolekcia treťohorných skamenelín slimákov z Českej republiky.
Z botanických zbierok výstava predstavuje digitálne herbárové položky rastlín, zaradené medzi vzácne chránené druhy, napríklad hlaváčik jarný a poniklec veľkokvetý. Na výstave je prezentované aj ginko dvojlaločné, ktoré je stále považované za tzv. živú fosíliu.
Rôznorodá zoologická zbierka múzea je dopĺňaná o nové prírastky dermoplastických preparátov stavovcov, v ostatnom
čase predovšetkým z párnokopytníkov pribudli jeleň lesný, srnec lesný, daniel škvrnitý, z vodných cicavcov bobor vodný, vydra riečna, z inváznych druhov nutria riečna či ondatra pižmová. Z početnej ornitologickej zbierky na výstave dominujú preparáty dravcov, sov a vtákov žijúcich v okolí vôd.
Pozornosť si zasluhujú preparáty orla krikľavého, volavky popolavej a rybárika riečneho. Ichtyologickú zbierku prezentujú niektoré druhy rýb stojatých i tečúcich vôd, ako pstruh potočný, lipeň tymiánový, hrúz škvrnitý, hlavátka podunajská či jalec hlavatý.
svl mj