Oslobodenie80: V múzeu holokaustu odovzdali ocenenia za boj proti... (2)
29. januára 2025 20:36
Sereď 29. januára (TASR) - Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnil spomienkový koncert. Zároveň boli ocenené viaceré osobnosti a inštitúcie za celoživotný alebo dlhoročný prínos v boji proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii.
Ocenenie získali zakladateľka a prvá prezidentka Združenia židovských žien Slovenska Ester Marta Györiová, novinárka a publicistka Soňa Gyarfašová, vedecká pracovníčka Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Katarína Mešková Hradská, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Richard Duda.
Ocenení boli aj bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, špecialistka na ľudské práva a práva osôb patriacich k národnostným menšinám Miriam Joklová, huslistka, skladateľka a hudobná lektorka Barbora Botošová, manažérka, ktorá od roku 2014 vedie Asociáciu pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, Magdaléna Rothová a preživší holokaustu Juraj Stern, aktuálne rektor Paneurópskej vysokej školy.
Spomedzi organizácií získalo ocenenie Rakúske kultúrne fórum, ktoré po Slovensku organizuje umelecké, vedecké a osvetové podujatia. Cenu dostal aj Poľský inštitút v Bratislave, ktorého úlohou je šírenie informácií o Poľsku, popularizácia výsledkov poľskej kultúry, umenia a vedy. Obe organizácie spolupracujú s Múzeom holokaustu v Seredi.
Ocenenie získala aj manželská dvojica hudobníkov a pedagógov Marián Varhaník a Eva Varhaníková. Cenu in memoriam získal Jozef Klement, ktorý bol významným predstaviteľom židovskej komunity na území Slovenska. Tiež profesor Pavel Traubner, ktorý prežil holokaust a profesionálnymi schopnosťami a vedomosťami sa vypracoval na dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Podieľal sa na vzniku seredského múzea holokaustu.
Stredajším podujatím si v múzeu pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. "Pri tejto príležitosti sme si uctili ako obete, tak aj preživších a osloboditeľov. Ale zároveň sme na tomto mieste, v Múzeu holokaustu v Seredi, ocenili ľudí, ktorí sa buď dlhoročne alebo celoživotne zaslúžili svojou prácou a poslaním o boj proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii," povedal vedúci múzea Martin Korčok.
Antisemitizmus, rasizmus a xenofóbia v slovenskej spoločnosti i v zahraničí podľa jeho slov enormne narastajú. "Narastajú aj vďaka nenávisti, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach," podotkol s tým, že oveľa ľahšie je šíriť nenávisť ako spolupatričnosť. "Nikdy sa netreba vzdávať a vždy treba konať, vždy treba konať dobro," zdôraznil. Múzeum holokaustu v Seredi je v tomto smere podľa neho najväčším vzdelávacím strediskom v oblasti ľudských práv na území Slovenska.
Po skončení spomienkového koncertu bola v stredu večer slávnostne otvorená výstava Svedectvá preživších s podtitulom Pocta profesorovi Pavlovi Traubnerovi.
UPOZORNENIE:
Správa bola rozšírená o 6. a 7. odsek.
TASR ponúka k správe foto, videoreportáž a zvukový záznam.
her von bre