Vyjadrenie: Vodohospodári odmietajú Lašákove tvrdenia: Jeho dom nie je...
včera 16:04
Vyjadrenie: Vodohospodári odmietajú Lašákove tvrdenia: Jeho dom nie je dotknutý, zrejme si poplietol zátopovú oblasť s ochranným pásmom
Bratislava 10. februára (TASR) - Štátny podnik Vodohospodárska výstavba sa ohradzuje voči množstvu nepravdivých a neodborných vyjadrení, ktoré v uplynulých dňoch zazneli v súvislosťou s prípravou štúdie realizovateľnosti prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec - Detvianska Huta, ktorá bude podkladom pre posudzovanie investičného zámeru.
Okrem iného sa prezentovalo zatopenie nehnuteľnosti majstra sveta v hokeji, Jána Lašáka. Jeho dom z priložených materiálov dokazuje, že nebude dotknutý, nakoľko sa nenachádza v záplavovej oblasti, ale v ochrannom pásme pre možné vedenie podzemných vodovodov. Aj samotná argumentácia opozičných politikov len dokazuje, že si poplietli zátopovú oblasť s ochranným pásmom vodného zdroja.
Pre možný zámer výstavby najekologickejšieho zdroja výroby elektrickej energie v podobe prečerpávacej stanice, bolo posudzovaných vyše 6 lokalít a predkladaná alternatíva predstavuje pre Slovensko a Stredné Slovensko potenciálne najvhodnejšiu príležitosť. Zásadne minimalizuje nároky na pozemky, nespadá do zóny vysokého stupňa ochrany prírody, neprináša žiadne negatívne dopady na životné prostredie, nie je potreba zaplavovania miest či obcí a naopak predstavuje potenciálny významný zdroj príjmov pre miestne samosprávy a tam žijúcich obyvateľov. Väčšina územia v okolí budúcej nádrže Detvianska Huta sa už aj v súčasnosti nachádza v ochrannom pásme Vodárenskej nádrže Málinec. Veľká časť výstavby objektov elektrárne a jej privádzačov sa má realizovať v podzemí a vyťažený materiál vie byť navyše použitý do telesa možnej novej priehrady v Detvianskej Hute, aby sa minimalizovala potreba dovážania materiálov a zaťažovania ciest a miestnych obyvateľov.
Vzhľadom na súčasnú úroveň geoloických analýz sme presvedčení, že vybraná lokalita je najvhodnejšia pre výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne, pričom tento proces predpokladá ešte pokračovanie nielen tvorby štúdií a analýz, ale aj aktívnu komunikáciu predovšetkým s obcami, do katastra ktorých dané dielo zasahuje.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba je historicky pri realizácií vodných stavieb garantom odbornosti a technickej erudovanosti. Využívanie hydroenergetického potenciálu Slovenska je obrovskou príležitosťou a možným bohatstvom Slovenska, čo potvrdzujú nielen ostatné vodné stavby, ale výrazne sa to potvrdzuje aj pri Vodnom diele Gabčíkovo, ktoré rovnako v minulosti bolo terčom neodbornej politickej kritiky. V záujme budúcich generácií apelujeme na zástupcov politických strán, aby sa do diskusie zapájali odborne a nie povrchne bez znalosti veci.
Vybudovaním ekologickej prečerpávacej vodnej elektrárne v Málinci má potenciál vzniknúť hydroenergetický potenciál, ktorý prispeje k zvýšeniu nielen energetickej bezpečnosti Slovenska, ale vytvorí sa štátom vlastnený zdroj, ktorý dokáže v časoch cenových výkyvoch tlačiť v špičkách cenu dole. Okrem toho sa zvýši zamestnanosť v regióne aj vysokokvalifikovanej pracovnej sily, zvýšia sa daňové príjmy obcí a príde k vybudovaniu nových vodovodov, kanalizácií a čistiarne odpadových vôd vo všetkých dotknutých obciach. Počas výstavby bude potrebné ubytovať a stravovať zamestnancov zo vzdialenejších regiónov a tieto ubytovacie a stravovacie zariadenia budú neskôr využívané v rámci turizmu. Vybudujú a opravia sa nové cesty a zachované ostane aj čisté a hodnotné územie v rámci vodárenských ochranných pásiem.
Uvedený projekt, jeho príprava a samotná realizácia si určite vyžaduje viac ako jedno volebné obdobie, ale jeho prevádzka a prínos tu ostane pre celé generácie rovnako ako to vidíme pri iných vodných dielach, ktoré si vyžadovali nepomerne väčšie zásahy do prostredia a majetkových práv ľudí. V každom prípade platí, že akekoľvek zásahy aj keď limitované, sú a musia byť predmetom odškodnenia podľa platných zákonov. V neposlednom rade kľúčovým momentom pre realizáciu projektu je jeho komerčná návratnosť, ktorá je garantovaná existujúcou fluktuáciou elektrických sieti a potrebou jej vyrovnávania.
TASR informoval Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
gru