Vyjadrenie: P. Pollák: Negatívne postoje voči Rómom má až tretina ľudí
dnes 14:27
Bratislava 13. februára (TASR) - Výsledky prieskumu agentúry Focus ma neprekvapili. Aj naďalej platí, že státisíce ľudí majú na Rómov negatívny pohľad, a to aj napriek tomu, že väčšina Rómov žije riadnym, usporiadaným životom. Z tejto paušalizácie a kolektivizácie viny potom vychádzajú ďalšie diskriminačné konania, ktoré bránia Rómom riadne sa zaradiť do spoločnosti – zákaz vstupu Rómom do niektorých prevádzok, vyberanie kandidátov na pracovných pohovoroch na základe farby pleti a podobne.
Verejná mienka o Rómoch je vo väčšine prípadov formovaná práve negatívnymi stereotypmi a skresleným obrazom rómskej komunity, ktorý sa veľmi často prezentuje v médiách. Mnohí ľudia majú napríklad pocit, že väčšina Rómov nepracuje alebo nechce pracovať a chce len zneužívať sociálne dávky, ako môžeme vidieť z reakcií na diskriminačný návrh na rušenie dávok v hmotnej núdzi Erika Tomáša. Samozrejme, opak je pravdou.
Veľká časť populácie aj naďalej nechápe, že práve spoločenské stereotypy a z nich vychádzajúca segregácia, diskriminácia a sociálne vylúčenie vytvárajú obrovské bariéry, ktoré blokujú snahu mnohých Rómov riadne sa zaradiť do spoločnosti. Inými slovami, sú to aj negatívne postoje ľudí, ktoré Rómov vytláčajú na okraj spoločnosti. A to sa musí zmeniť.
Z prieskumu tiež vychádza, že ľuďom chýba osobná skúsenosť s tým, ako Rómovia žijú a akí reálne sú. Tu by mohol pomôcť vzájomný dialóg, ktorý ľuďom z majority môže ukázať aj iné stránky rómskeho života než sú tie negatívne, ktoré sú tak často prezentované v médiách. Drvivá väčšina Rómov totiž pracuje, neje psov, nekradne a dokonca ani nežije v osadách.
TASR o tom informoval poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pollák.
UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
lul