Oslobodenie80: Pozostatky padlých vojakov pri oslobodzovaní Trnavy sú na Slavíne
dnes 8:30
Trnava 21. apríla (TASR) - Rozhodujúci boj za oslobodenie Trnavy spod nacistickej okupácie sa uskutočnil 1. apríla 1945 na Veľkonočnú nedeľu. Pri oslobodzovaní mesta položilo život približne 120 vojakov Červenej armády. Deň po oslobodení boli pochovaní na trnavskom cintoríne. Približne o rok neskôr prišlo k exhumácii telesných pozostatkov týchto vojakov a ich následnému uloženiu na bratislavskom Slavíne.
Archívne dokumenty uvádzajú, že Trnava bola oslobodená po 13 hodinách bojov. „Oslobodzovacie boje mali normálny priebeh. Obete na životoch a majetku pri oslobodení boli mierne. Vďaka tomu, že hlavná časť vojska prešla mimo starobylého centra mesta, podarilo sa uchrániť nielen životy civilného obyvateľstva, ale aj materiálne hodnoty vrátane historického jadra mesta a dôležitých objektov,“ priblížila riaditeľka Štátneho archívu v Trnave Júlia Ragačová.
Nemecké vojská počas Veľkonočnej nedele bezhlavo ustupovali z mesta. Iba tankové skupiny sa ako-tak držali, ale nie dlho. „O 14.00 h popoludní bola Trnava oslobodená. Trnavčania nadšene a radostne privítali osloboditeľské vojská druhého ukrajinského frontu, ktoré pod velením maršala Malinovského vkročili do mesta,“ doplnila.
Rýchlo ustupujúce nemecké vojská sa už nedokázali surovo pomstiť obyvateľom Trnavy takým spôsobom, ako to urobili v mnohých iných slovenských mestách a obciach. „Stačili však zapáliť sklady potravín a ďalšieho materiálu vo vtedajšej Vozovke, v Treumannovej sladovni a na železničnej stanici. Zamínovali aj niektoré ďalšie závody, ale už ich nestihli vyhodiť do vzduchu,“ ozrejmila.
Približne rok po skončení vojny boli telesné pozostatky padlých vojakov exhumované a následne uložené na bratislavskom Slavíne. Zopár zachovaných hrobov je stále napríklad na trnavskom cintoríne na ulici Terézie Vansovej. „Takmer určite aj odtiaľ boli vojaci exhumovaní, ale hroby nechali ako pamätník,“ uviedol pre TASR archeológ z Krajského pamiatkového úradu v Trnave Matúš Sládok.
Podľa informácií mesta Trnava sa hroby vojakov padlých v druhej svetovej vojne nachádzajú aj v mestskej časti Modranka a na vojenskom cintoríne na Nitrianskej ceste. Vojenský cintorín je miestom posledného odpočinku najmä vojakov z prvej svetovej vojny. „Tento cintorín bol ohraničený v roku 1784, sú tam uložení vojaci aj z čias Rakúsko-Uhorska,“ povedal správca trnavských cintorínov Dušan Opletal pre TASR.
Správa pohrebísk Mestských služieb mesta Trnava sa stará o údržbu areálu vojenského cintorína. „Našim cieľom je revitalizácia celého prostredia cintorína, chceli by sme docieliť, aby bol tento cintorín pietnym miestom tak, ako sa patrí,“ podotkol Opletal. Všetko však bude záležať od finančných možností. „Chceli by sme použiť aj granty Ministerstva vnútra SR,“ dodal.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe foto a zvukový záznam.
her mia