Britská vláda potvrdila odklad ministerských rokovaní o Ukrajine
dnes 10:34
Londýn 23. apríla (TASR) - Britská vláda potvrdila odklad stredajších rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine na úrovni ministrov zahraničných vecí v Londýne. Rozhovory sa podľa nej uskutočnia, ale na nižšej úrovni a budú bez prístupu pre médiá. TASR o tom píše podľa správy agentúry AFP.
Televízia Sky News už skôr informovala o odklade ministerského stretnutia s tým, že diskusie sa napokon budú konať na úrovni vysokopostavených diplomatov Spojeného kráľovstva, USA, Francúzska, Nemecka a Ukrajiny.
Rezort britskej diplomacie v krátkom vyhlásení oznámil, že schôdzky ministrov, ktoré sa mali začať dnes ráno, nahradia zákulisné rokovania nižšie postavených predstaviteľov.
USA by mal v Londýne zastupovať vyslanec pre Ukrajinu generál Keith Kellogg. Pôvodne bola potvrdená účasť ministra zahraničných vecí USA Marca Rubia, ale o niekoľko hodín neskôr rezort diplomacie USA ministrovu neprítomnosť v Londýne odôvodnil "logistickými problémami" v jeho harmonograme.
Londýnske rozhovory prichádzajú po minulotýždňovom stretnutí vysokých predstaviteľov USA, Ukrajiny a Európy v Paríži. Jeho cieľom - podľa európskych diplomatov - bolo zblíženie názorov Washingtonu k postojom Ukrajiny a Európy.
Do britskej metropoly napriek zrušeniu ministerskej schôdzky medzičasom pricestovala ukrajinská delegácia, súčasťou ktorej je vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, minister zahraničných vecí Andrij Sybiha a minister obrany Rustem Umerov. Jermak na sociálnej sieti napísal, že „napriek všetkému sa budeme usilovať o mier“.
Ukrajinská delegácia sa podľa Jermaka v Londýne stretne s prítomnými americkými a európskymi partnermi a rokovať budú o „spôsoboch dosiahnutia úplného a bezpodmienečného prímeria ako prvého kroku smerom k procesu urovnania a dosiahnutia spravodlivého a udržateľného mieru“.
Spojené štáty v stredu podľa zdrojov serveru Axios očakávajú od Ukrajiny odpoveď na ich mierových rámec, ktorý počíta s tým, že USA uznajú Krymský polostrov za súčasť Ruska a neoficiálne aj ruskú kontrolu nad takmer všetkými okupovanými oblasťami Ukrajiny.
Tento jednostránkový dokument, ktorý USA minulý týždeň predložili ukrajinským predstaviteľom na stretnutí v Paríži, hovorí o „konečnej ponuke“ amerického prezidenta Donalda Trumpa. Biely dom trvá na tom, že je pripravený skončiť so sprostredkovávaním rozhovorov, ak sa strany čoskoro nedohodnú.
Trumpov návrh podľa Axiosu predpokladá de iure uznanie ruskej kontroly nad Krymom, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014 a de facto uznanie ruskej okupácie takmer celej Luhanskej oblasti a okupovaných častí Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Rusko by tiež získalo prísľub, že sa Ukrajina nestane členom NATO, ale bude môcť vstúpiť do EÚ. Spojené štáty by takisto zrušili sankcie uvalené na Rusko od roku 2014.
Naopak, Ukrajina by dostala pevné bezpečnostné záruky od skupiny európskych krajín a prípadne aj iných štátov mimo Európy. V dokumente, ktorý je podľa Axiosu nejasný, pokiaľ ide o fungovanie tejto mierovej operácie, sa neuvádza žiadna účasť USA.
Mierový rámec počíta aj s návratom malej časti Charkovskej oblasti, ktorú obsadilo Rusko, či neobmedzený priechod riekou Dneper, ktorá preteká pozdĺž frontovej línie v niektorých častiach južnej Ukrajiny. Záporožská jadrová elektráreň by sa považovala za územie Ukrajiny, ale prevádzkovali by ju USA. Elektrina z nej by sa dodávala na Ukrajinu aj do Ruska.
4 12 20 ran zsl